Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Шумски области со големина на Франција се обновиле природно ширум целиот свет во последните 20 години, покажа најновото истражување.

Регенерацијата на шумите вклучува природен начин за обновување на вегетацијата преку мала или никаква интервенција, а како што пренесува BBC, таквото обновување е често поевтино и резултира со раст на шуми што се поповолни за биолошката разновидност од оние што се активно засадени.

Еколошките групи тврдат дека природно обновените шуми успеваат да го „апсорбираат“ еквивалентот на 5,9 гигатони јаглерод диоксид, повеќе од годишните емисии во САД.

Тим експерти, предводени од Светската организација за заштита (WWF), користеа сателитски податоци за да создадат мапа на природно обновени шуми.

URL

Вилијам Болдвин-Кантело од Светската организација за заштита (WWF) смета дека Велика Британија треба да воведе поефикасни домашни закони што ќе овозможат реализација на потенцијалот на шумите како климатско решение и да спречат увоз на храна во европските земји што резултира со уништување на шумите во странство.

Тој додава дека природното пошумување не треба да се зема здраво за готово.

„Со цел да се избегнат опасните климатски промени и да се разбере потенцијалот на природните шуми во спречувањето на овие промени, ние мора да спречиме нивно понатамошно уништување на шумите и да се вклучиме во нивно обновување.

Сечата на шумите продолжува да одзема милиони хектари земја и шуми секоја година, значително повеќе отколку што успева да се регенерира“, рече Болдвин-Кантело.

Студијата посочува дека причина за надеж дава бразилската Атлантска шума, која природно се обнови од 2000 година и се прошири до големина приближна на површината на Холандија.

И во тајгата на северна Монголија, 1,2 милиони хектари шуми се обновија во последните 20 години, додека други слични обновени области вклучуваат централна Африка и крајбрежните шуми на Канада.

Но, научниците предупредуваат дека шумите ширум светот продолжуваат да се соочуваат со големи опасности.

Студијата наведува дека, и покрај „охрабрувачките знаци“ забележани во шумите долж бразилскиот брег, уништувањето на шумите е сè уште толку присутно што пошумените области мора да се зголемат повеќе од двојно за да се достигне минималниот праг на зачувување.

Лансирањето на проектот е заеднички напор на WWF, BirdLife International и WCS, кои покануваат други експерти да придонесат и да помогнат во проценката и рафинирањето на нивната мапа, која е во фаза на истражување.

Еден од наједноставните начини да се „отстрани“ јаглерод диоксидот од воздухот е садење дрвја. Но, научниците веруваат дека ако навистина сакаме ефикасно да ги намалиме емисиите на стакленички гасови, „треба да ги засадиме вистинските дрвја на вистинските места“.

реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more

Живот

Пет причини да заминете на одмор на планина

Read more

Интересни факти за луѓето родени во летните месеци

Read more

Хороскопски знаци кои живеат најдолго

Read more

Некогаш важеше за секс икона, денес никој не може да ја препознае

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Траги од древни цивилизации на Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквички: Омилениот летен зеленчук кој нуди неверојатни здравствени бенефити

Читај повеќе

Педијатарот кој ги освои срцата на многу родители со една објава на Twitter

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога момче со џиновски дрон прелета низ центарот на Њујорк

Читај повеќе

Пет причини да заминете на одмор на планина

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути тренинг за целото тело

Читај повеќе
  • play_arrow

„Иднината е одржлива“ – ревија на студентите по моден дизајн на ТМФ

Читај повеќе
  • play_arrow

Amazon годишно уништува милиони непродадени уреди

Читај повеќе

Интересни факти за луѓето родени во летните месеци

Читај повеќе