Колку тешко ќе биде да се најдат поротници за судењето за убиството на Џорџ Флојд?

Судењето на поранешниот полицаец во Минеаполис Дерек Шовен за смртта на Џорџ Флојд почна денеска во Минеаполис со комплексен процес на избор на порота.

Судијата одвои само три недели за избор на поротници, знаејќи за потенцијалните потешкотии во наоѓањето на непристрасни жители на Минеаполис во случајот што ја подели државата и чија жртва Џорџ Флојд стана меѓународен симбол на борбата за расна правда.

Судот минатата година испрати прашалник на 16 страници до потенцијалните поротници, испитувајќи го нивното знаење за смртта на Флојд на 25 мај минатата година, по насилното апсење пред продавница.

Прашалникот содржи прашања од типот „Дали ги видовте снимките од неговата смрт?“, „Дали учествувавте во протестите што следуваа?“ или „Што мислите за движењето Black Lives Matter?“.

Смртта на Флојд беше снимена на мобилен телефон од случаен минувач, а на снимката се гледа како Шовен го притиска Флојд со колено на вратот скоро девет минути, додека 46-годишниот Афроамериканец вели дека не може да дише.

Снимката се рашири на интернет за неколку часа и доведе до еден од најмасовните протести во американската историја.

Адвокатите на Шовен се очекува да го оспорат изборот на поротници кои го поддржуваат антиинституционалното расистичко движење во американскиот правосуден систем.

Одбраната на Шовен смее 15 пати да го отфрли изборот на кој било поротник без да даде причина, а обвинителите може да го сторат тоа девет пати. Ако која било од страните се сомнева дека член на поротата е разрешен врз основа на раса, етничка припадност или пол, тие можат да побараат од судијата да се произнесе поинаку.

Дел од судските експерти се загрижени дека нема да има Афроамериканци меѓу конечните 12 поротници и четири заменети и дека ова може да ја наруши довербата на јавноста во идната пресуда. Околу една петтина од жителите на Минеаполис се Афроамериканци.

„Потребна ни е порота кое претставува спектар на ставови и мислења и демографија на нашата заедница“, рече Валери Ханс, професор по право на универзитетот Корнел.

„Треба да бидат вклучени и луѓе кои можеби биле на протест и имаат различни ставови за поврзани прашања.“

На Шовен му се заканува затворска казна од 40 години, а од страв од протести ќе му се суди во добро заштитена судница. Неговите адвокати тврдат дека при апсењето на Флојд тој ги користел методите што ги научил на обука во рамки на полициската служба.

Флојд беше уапсен под сомнение дека користел фалсификувана банкнота од 20 долари. Аутопсијата покажа дека неговата смрт е делумно предизвикана од полицијата, но и дека непосредно пред трагедијата употребил опијат фентанил, поради што адвокатите на Шовен ќе тврдат дека смртта е последица на предозирање.

реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Read more

Свет

Лавров: Русија ќе протера 10 американски дипломати

Read more

Ангела Меркел ја прими вакцината на AstraZeneca

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Директорот на Pfizer: Најверојатно ќе треба и трета доза од вакцината

Read more
 

Вести

Мицкоски: Неуспешни сме во справувањето со корупцијата и криминалот

Читај повеќе

Јанша: Нема нон-пејпер за прекројување на БиХ

Читај повеќе

Обвинителството ќе ја обжали одлуката за куќен притвор за Рашковски

Читај повеќе

Лавров: Русија ќе протера 10 американски дипломати

Читај повеќе

Куќен притвор за Драги Рашковски

Читај повеќе

Ангела Меркел ја прими вакцината на AstraZeneca

Читај повеќе

Нови 908 случаи од 3.616 тестирања, 31 починат, 732 оздравени пациенти

Читај повеќе

Заев: Има пари во Буџетот за петтиот пакет мерки

Читај повеќе

Продолжен рокот за пријавување на новинари и на медиумски работници за вакцинација

Читај повеќе