Колку вода треба да пиете на ден за да изгубите тежина?

Ф.З.
/ 08.07.2024 / 15:30

Внесот на вода е многу важен за целокупната благосостојба на организмот, а може позитивно да влијае и на слабеењето. Ако активно се обидувате да изгубите тежина, зголемувањето на внесот на вода може значително да влијае на губењето килограми.

Нутриционистката и диететичарка Сушма Џаисвал вели дека кога се пие вода во текот на денот треба да се земат предвид факторите како возраста, полот и тежината, но дека препораката е да се пијат 4 до 8 чаши вода дневно за здравје.

Кога станува збор за слабеење, ситуацијата е нешто поинаква. Нутриционистката истакна дека студиите покажале дека мажите кои се обидуваат да ослабат треба да пијат од 10 до 13 чаши дневно, а жените треба да се стремат кон 8 до 9 чаши дневно.

„Доколку пиете една до две чаши вода пред оброк, тоа има неверојатен ефект врз слабеењето бидејќи тогаш имате тенденција да јадете помалку храна. Ако пиете вода пред оброк, исто така ќе внесете помалку калории поради помалото чувство на глад, што на крајот помага при управувањето со тежината и губењето килограми со текот на времето. Исто така, со намалување на апетитот на овој начин, можете да спречите прејадување, што пак може да придонесе за губење на тежината“, наведува таа.

Доколку не сте љубител на вода, нутриционистката препорачува да додадете малку сок од лимон или бобинки во водата за дополнителен вкус. Сепак, таа советува да не купувате вода со вкус бидејќи таквите пијалаци содржат шеќер.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Фит

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Read more

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Истражување покажа колку време е потребно за да се забележат резултати од вежбањето

Read more

Спанаќот е тајната на брзото и ефикасно слабеење

Read more
 

Магазин

  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе