Комерцијалните дронови забранети во ОАЕ бидејќи стануваат „машини за убивање“

Обединетите Арапски Емирати со закон ја забранија употребата на комерцијални дронови.

ОАЕ сега се на листата на земји кои забранија употреба на комерцијални дронови и таа листа полека станува подолга. Причината за забраната е загриженоста дека тие релативно лесно можат да се претворат во „машини за убивање“.

Емиратите ги забранија беспилотните летала минатиот викенд низ целата земја без исклучок. Министерството за внатрешни работи ја објави забраната минатата сабота, една недела по нападот со дрон на нафтена фабрика и аеродром во Абу Даби, во кој загинаа три лица.

Нападот им се припишува на јеменските борци, а бил извршен со „балистички ракети и беспилотни летала опремени со експлозиви“. За време на објавувањето на забраната, министерството ја спомена „неодамнешната злоупотреба на дронови“, како и потребата „да се гарантира безбедноста на животот и имотот“.

Иако не е откриен ниту еден модел на дронот користен во нападите, бунтовниците претходно користеле мали дронови за да ги нападнат ОАЕ и Саудиска Арабија.

ОАЕ го задржуваат правото да го соборат секој дрон што е забележан, дури и ако се користи за работа и снимање без дозвола.

Меѓу земјите кои ги забранија комерцијалните беспилотни летала се Куба, Ирак, Иран и Мароко.

Загриженоста за опасностите што ги претставуваат беспилотните летала и роботската технологија бидејќи тие можат да се користат за напади од оддалечени локации се зголемија во последните месеци и години. Затоа, различни компании развиваат технологии за соборување на дронови. Fortem Technologies развива дрон DroneHunter кој снима и оневозможува други дронови користејќи мрежа. Технологиите за оневозможување на дронови се исто така ефективни и се користат за саботирање на овие летала во неколку земји.

Освен од дронови, страв има и од роботи, а минатата година е виден робот со снајпер поставен на грбот. Тоа е една од причините за покренување глобална петиција за забрана на „роботите убијци“. Во 2015 година, експертите Илон Маск, Ноам Чомски и Стивен Хокинг потпишаа отворено писмо во кое побараа од ОН да ги забранат таквите роботи, нагласувајќи го тврдењето дека повеќето истражувачи на вештачка интелигенција немаат интерес да развијат оружје со вештачка интелигенција.

реклама

Најдолго се работи во Италија, кај нас покусо, ама покус е и животниот век

Read more

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Реал Мадрид е новиот европски шампион

Read more

Свет

Макрон и Шолц го повикаа Путин да ги ослободи борците од Азовстал

Read more

СЗО: Ширењето на мајмунски сипаници може да се спречи со правилни мерки

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more
 

Вести

Најдолго се работи во Италија, кај нас покусо, ама покус е и животниот век

Читај повеќе

Променливо облачно и нестабилно време со локален пороен дожд

Читај повеќе

Работник во фабрика во Струшко почина од струен удар

Читај повеќе

Макрон и Шолц го повикаа Путин да ги ослободи борците од Азовстал

Читај повеќе

ЦУК: Граѓаните да бидат внимателни по најавата од УХМР за нестабилно време

Читај повеќе

Приведени двајца дилери од Скопје

Читај повеќе

Мицкоски: Идната недела ќе поднесеме интерпелација за Џафери

Читај повеќе

Новиот словенечки премиер соработниците ги бира со посебен тест

Читај повеќе

Поплава во рудникот Суводол по вчерашното невреме, отежнат ископот на јаглен

Читај повеќе