Комисијата за заразни болести во Грција предлага задолжително носење маска во затворен простор 

Атина, 15 јули 2020 (МИА) – Одново да се воведе задолжителното носење маска во затворен простор, предложила Комисијата за заразни болести од Министерството за здравство на Грција, по зголемениот број позитивни случаи во земјата и појавите на опуштеност кај граѓаните, објавија грчките медиуми.

Според грчката телевизија „ЕРТ“,  епидемиолозите предложиле обврската за носење маска да се однесува на продавници, супермаркети и сл.

Препораката на епидемиолозите е до Владата која ги носи конечните одлуки, а минатата седмица беше укината мерката за носење маска во моловите и трговските центри.

Професорот микробиолог и член на експертската комисија Алкивиадис Ватопулос за онлајн изданието на весникот „Етнос“ вели дека „иако основната мерка е држењето растојание, сепак маската е основна алатка за заштита“.

-Затоа, ставот на Комисијата, кој што е непроменет, е дека маската треба да се користи во затворени простори, но и во отворени доколку има гужва или предвидено е да има гужва, вели Ватопулос.

Професорот по здравствена политика на Факултетот за економија и политички науки од Лондон Илиас Мосиалос, кој воедно е и претставник на Грција за COVID-19 на меѓународната сцена, преку неговиот официјален Facebook профил се осврна на важноста на употребата на маска, коментирајќи дека користењето „не нè прави хипохондрици“, а како пример сподели истражување на американскиот центар за контрола и превенција на болести (CDC), според кое во фризерски салон, двајца стилисти од заразени со COVID-19 поминале најмалку 15 минути со секој од 139-те клиенти, а бидејќи сите носеле маски, никој не се заразил.

-Да внимаваме и да носиме маска во сите простори во кои имаме контакт со луѓе за кои не знаеме дали се заболени со COVID-19. Маската не значи дека преувеличуваме, ниту нè прави хипохондрици. Маската нè штити нас и тие околу нас, напиша Мосиалос.

Во Грција, маската е задолжителна во јавниот превоз, авиони, бродови, траекти, возови, додека пак за затворените простори постои само препорака за носење.

реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Read more

Регион

Вучиќ: Со Приштина сакаме суштински разговори, во септември ќе барам исполнување на договорот за ЗСО

Read more

Турски воени бродови се во борбена готовност крај брегот на Анталија

Read more

Расте бројот на новозаразени во Грција и Албанија

Read more

Грција: Можни се локални карантини, нема отворање на границите за други земји

Read more

Вести

Опожарени две возила во Скопје

Читај повеќе

Северна Македонија во третиот степен на препорака за патување на Стејт Департментот

Читај повеќе

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Читај повеќе

Нови 155 случаи од 1.845 тестирања, двајца починати и 127 оздравени

Читај повеќе

Половина од анкетирани родители, директори и наставници сметаат дека треба да се продолжи со наставата во училиште

Читај повеќе

СЗО апелира за итна помош од 15 милиони долари за Либан

Читај повеќе

До ОЈО Скопје поднесен соодветен акт за „бесправно градење“ кај „Мавровка“

Читај повеќе

Вучиќ: Со Приштина сакаме суштински разговори, во септември ќе барам исполнување на договорот за ЗСО

Читај повеќе

Во Геријатриската болница уште 10 нови позитивни на COVID-19, сите асимптоматски

Читај повеќе