Концертите на отворено продолжуваат во Скопје

Кај Музејот на современа уметност во Скопје вечер, во 20 часот, ќе се одржи нов концерт од програмата „Култура во време на Корона“. Музичката група „Ај кју“ (EYE CUE) ќе одржи едночасовен концерт.

Како што соопшти Град Скопје, за наредните денови се планирани и изложби, видеоарт презентации, настапи на диџеи и состави на класична музика, како и театарски изведби по следниов распоред:

– Христина Зафировска – 25 април 2020 година, сабота од 12:00 ( видео – визуелни уметности )

– Артан Кастрати – 25 април 2020, сабота – парк Топанско Поле од 17:00 часот.

– Funk Shui – 25 април 2020, сабота – кај Млечен од 18:00 часот.

– Musaiq – 25 април 2020, сабота – кај Млечен од 20:00 часот.

– Гоце Илиевски, 26 април 2020, недела од 11:30 часот (видео – визуелни уметности)

– Арда Мустафаоглу 26 април 2020, Парк Шопен во Кисела Вода од 12:00 часот.

– Емилија Потевска Попивода, 26 април 2020, Парк Шопен во Кисела Вода од 12:30 часот.

– Дуња Иванова, 26 април 2020, Парк Шопен во Кисела Вода од 13:00 часот.

– Силви Бенд, 26 април 2020, Парк Шопен во Кисела Вода од 14:00 часот.

– Pluto’s Doubts 26 април 2020, Аеродром, кај Стела од 18:00 часот.

– South Park 26 април 2020, Аеродром, кај Стела од 20:00 часот.

Сите настапи ќе биде стримувани на фејсбук страницата на Град Скопје https://www.facebook.com/CityofSkopje/?ref=br_rs, и на Youtube канал на Град Скопје.

Град Скопје потсетува дека заедно со градските културни институции на 13 април 2020 година објави Јавен повик за финансирање проекти како дел од кризните мерки „Култура во време на корона“.

Идејата на повикот, како што се наведува, е пред сè да се поддржат невработените уметници, односно оние уметници кои што ги загубиле своите редовни приходи во овој период, но и да се доближи културата до сечиј дом.

Заинтересираните уметници може да се пријавуваат на https://mkc.mk/vesti/grsk_povik1/

Градските власти соопштија дека со овој повик ќе се поддржат следните видови проекти: маалски изведби во времетраење до два часа, техничката опрема ќе биде обезбедена од културните установи на Град Скопје и виртуелни изложби, претстави, перформанси, концерти, работилници за деца…, во времетраење до два часа.

Сите учесници ќе добиваат еднаков солидарен хонорар во нето износ од 14.500 денари.

Повикот ќе трае до завршувањето на вонредната ситуација. 

реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Read more

МК сцена

„Mayhem“ го одложи настапот во Скопје за 2021 година

Read more

Влатко Стефановски: Нас први нè укинаа и последни ќе ни дозволат да работиме

Read more

Прво издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“ во МКЦ парк

Read more

Објавена првата книга за современа македонска музика на англиски јазик - „Press & Play“ на Ненад Георгиевски

Read more

Сцена

Во подготовка четврти и петти дел на „John Wick“

Читај повеќе
  • play_arrow

Куклата Попи од „Trolls“ повлечена од пазарот поради непристоен дизајн

Читај повеќе
  • filter

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Читај повеќе
  • play_arrow

„Mayhem“ го одложи настапот во Скопје за 2021 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Ева Лонгорија има 45 години и изгледа неверојатно

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски рапер пронајден исечен на парчиња во замрзнувач

Читај повеќе

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „E.T. the Extra-Terrestrial“

Читај повеќе