Контрапротест во Франција: „White Lives Matter“

Под слоганот „Правда за жртвите на анти-белиот расизам: #БелитеЖивотиСеВажни“ група Французи упаднаа на протестот за поддршка на американските демонстрации „Black Lives Matter“.

Протест и контрапротест во Париз. Илјадници се собраа на антирасистички демонстрации во саботата во Градот на светлината, а мала група на борци за правда на белото население истакна огромен банер на една од околните згради.

Демонстрантите го исвиркаа банерот на кој стоеше пораката „Justice pour les victimes du racisme anti-blanc: #WhiteLivesMatters“ односно „Правда за жртвите на анти-белиот расизам: #БелитеЖивотиСеВажни“. Жителите на зградата од своите прозорци и балкони го кинеа платното на банерот.

Во Франција најмногу жртви од криминал има кај белото население, а предизвикани од имигрантите од Африка. Токму тоа и беше причината на ваквиот упад.

реклама

Свет

Рекордни 1.002 случаи на коронавирус регистрирани во Полска

Read more

Почина најмоќната жена во САД, судијката Рут Бејдер Гинсбург

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Нови видеа

play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more
play_arrow

Направете сами: Пилешки прсти со KFC шмек

Read more
play_arrow

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more
play_arrow

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more
play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Read more
play_arrow

Топ 10 најдобри сцени од „Stranger Things“

Read more
play_arrow

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Read more
play_arrow

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more
play_arrow

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more
play_arrow

Како апокалипсите му го поплочија патот на човештвото?

Read more
play_arrow

Која е најдобрата тактика да се победи Ливерпул?

Read more
play_arrow

Топ 10 европски градови кои треба да ги посетите кога ќе се отворат границите

Read more