Контроверзна одлука: Мбапе сепак останува во ПСЖ

Францускиот репрезентативец Килјан Мбапе го продолжи синоќа договорот со ПСЖ за уште три години и ќе остане на „Паркот на принцовите“ до 2025 година.

„Многу сум среќен што ја продолжувам оваа авантура и останувам во Франција и мојот град Париз. Отсекогаш велев дека Париз е мојот дом. Се надевам дека ќе продолжам да го работам тоа што најмногу сакам да го работам, а тоа е да играм фудбал и да освојувам трофеи“, изјави Мбапе пред натпреварот против Мец.

Мбапе потоа го крена клупскиот дрес на кој беше испишан бројот 2025, во присуство на претседателот на ПСЖ, Насер Ал Келаифи.

URL

Мбапе имаше договор со ПСЖ до 30 јуни, а се шпекулираше дека ќе мине во редовите на Реал Мадрид, кој една година се обидуваше да го реализира тој трансфер.

ПСЖ првично одби 180 милиони евра за колку што Мбапе дојде во парискиот клуб во 2017 година, а медиумите наведуваа дека и новата понуда од Мадрид во износ од 200 милиони евра не била доволна.

URL

Претседателот на шпанската професионална фудбалска лига Савие Тебиас го нарече продолжувањето на договорот меѓу Мбапе и ПСЖ „срамота за фудбалот“, додека шпанската лига најави дека ќе се жали до УЕФА, француските даночни власти и Европската Унија „поради непочитување на финансискиот ферплеј“.

URL
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Фудбал

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Read more

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Read more

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Read more

Луди шпекулации од Чизмата: Нејмар во Јунајтед, Роналдо во Рома

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Читај повеќе

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе
  • play_arrow

МекЛафин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Читај повеќе

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Читај повеќе

Одбојкарите загубија од Египет, одбојкарките од Тунис

Читај повеќе

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Читај повеќе

Формула 1 има намера да се префрли на еколошко гориво во 2026 година

Читај повеќе

Луди шпекулации од Чизмата: Нејмар во Јунајтед, Роналдо во Рома

Читај повеќе