Kонтроверзниот закон за странски агенти помина во грузискиот парламент

Грузискиот парламент го одобри контроверзниот закон со кој се заоструваат контролите и се зголемуваат казните за организациите финансирани од странство.

Затоа, секоја компанија, вклучително и медиумите и невладините организации, се обврзани да се регистрираат како компанија што „служи на интересите на странска сила“ доколку повеќе од 20 отсто од своите средства добива од странство.

Опозицијата го опиша нацртот како „руски закон“, повлекувајќи паралели со употребата на слични мерки од Москва за сузбивање на независните медиуми и стигматизирање на активистите.

Донесувањето на законот следеше по неколкунеделните интензивни протести во Грузија, обележани со судири меѓу демонстрантите и полицијата.

Активистите вчера се обидоа да го блокираат пристапот до парламентот, додека на улиците на главниот град во текот на викендот се одржаа големи собири со демонстранти обложени со грузиски и знамиња на ЕУ.

Владејачката партија во Грузија се обиде да го донесе законот веќе минатата година, но тие мораа да се откажат по големиот бран демонстрации.

Многумина тврдат дека „законот за странски агенти“ ќе ја попречи кандидатурата на Грузија за членство во ЕУ.

Земјата доби статус на кандидат во декември, но Комисијата предупреди дека Грузија ќе мора да го следи патот на владеење на правото и судските реформи.

Тагови
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Свет

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Read more

Орбан: Планот на Трамп за мир во Украина е добро разработен

Read more

Ене го на покривот – нова снимка од атентатот на Трамп: Очевидци покажуваат со прст кон напаѓачот и викаат кон полицијата

Read more

Откриено што правел атентаторот на Трамп пред нападот

Read more
 

Вести

Левица: Да се вклучи црвениот аларм поради екстремните температури

Читај повеќе

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Читај повеќе

Земјотрес во Скопје

Читај повеќе

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Читај повеќе

Говорот на бугарскиот генерал Терпешев на Второто заседание на АСНОМ

Читај повеќе

Кинезите ги повлекуваат маиците со историската фотографија на Трамп

Читај повеќе

Вулин: Големите сили ја фалат Македонија кога ги повредува Србите, но кога шумите ќе почнат да горат Србија е прва на помош

Читај повеќе

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Читај повеќе

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Читај повеќе