Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Паралелно со ЕП, големи битки се водат и на Копа Америка, а вечерва првпат имавме можност да проследиме два натпревари во еден ден на програмата.

По победата на Аргентина над Канада и ремито на Чиле и Перу во групата А, синоќа се одиграа и двата натпревари во групата Б.

Фудбалерите на Мексико се стремат кон висок пласман на Копа Америка, а синоќа потешко од очекувањата ја совладаа селекцијата на Јамајка со резултат 1:0.

Стрелец на единствениот гол беше крилото на Монтереј, Eрардо Артеага во 69. минута. Вреди да се напомене дека изборот на Јамајка за оваа Копа Америка дојде со многу освежен состав полн со играчи од англиската Премиер лига, што е плод на двегодишниот проект на Фудбалската асоцијација на Јамајка, кој вклучува пронаоѓање играчи кои имаат корени од Јамајка. и сте родени и израснати во Англија, го научивте својот занает во колевката на фудбалот.

Единственото изненадување досега на Копа Америка беше забележано на дуелот меѓу Еквадор и Венецуела. И покрај статусот на фаворити, селекцијата на Еквадор беше поразена со резултат 2:1 по пресврт.

Еквадорците поведоа со голот на Џереми Сармиенто во 40. минута, но благодарение на постариот фудбалерите на Венецуела успеаја да направат пресврт во преостанатиот дел од натпреварот. Јондер Кадиз и Едуард Бело погодија.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Фудбал

Унаи Симон ќе паузира до октомври

Read more

Саутгејт поднесе оставка, не е повеќе селектор на Англија

Read more

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Read more

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Read more
 

Спорт

Унаи Симон ќе паузира до октомври

Читај повеќе

Саутгејт поднесе оставка, не е повеќе селектор на Англија

Читај повеќе
  • play_arrow

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Читај повеќе

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Читај повеќе
  • play_arrow

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Читај повеќе

Хаман: Од 10 најлоши натпревари на турнирот Англија играше на 7

Читај повеќе

Шаќири се повлече од швајцарската репрезентација

Читај повеќе

Мората се сели во Милан

Читај повеќе

Во Баскија осамна порака за предавство на Ојарзабал и Мерино

Читај повеќе