Корона-кризата ја намали потребата од балкански работници во Германија и Австрија

Неизвесно е отворањето на границите низ Европа и светот, со оглед на тоа дека пандемијата уште е во тек и прашање е дали и кога ќе исчезне коронавирусот.

Со тоа неизвесни се и апсолутната слобода на движење на граѓаните и работната сила, класичниот пазар на труд и досега познатите законитости на работничката миграција.

Финансиските и работните пореметувања се особено видливи и со далекусежни последици, па клучно е владите да носат непоколебливи одлуки за ублажување на последиците и насочување на развојните процеси кон иднината.

Со корона-кризата постојниот образец за обезбедување работна сила едноставно беше прекинат, а расте бројот на нови невработени кои бараат работа дома или во странство. Од Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија информираат дека во периодот од 11 март до 31 мај годинава 11.904 лица се стекнале со статус на невработени лица, за кои претходно имало регистрирана пријава во задолжителното социјално осигурување.

Се разгледува како ќе се продолжи со работа и како ќе се дефинираат новите обрасци за вработување, стимулативните мерки и миграциските политики за работна сила, како приоритетни елементи во носењето одлуки.

Токму тоа го потврдуваат последиците од кризата во Австрија и Германија, каде значително се намали потребата за работна сила од балканските земји, објави порталот Geopolitika News.

Според стручните проценки, корона-кризата ќе доведе до најголемата рецесија во Германија по Втората светска војна и раст на стапката на невработеност од 0,7% на 5,7%, како и нефункционален пазар на труд поради ограничувањето на контактите.

И во Австрија се случува слично сценарио: расте стапката на невработеност и тоа во повисок процент отколку во Германија во споредба со лани.

реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Бизнис

Tesla ја надмина Toyota, повредна и од Disney и Coca-Cola

Read more

Airbus укинува 15.000 работни места

Read more

Amazon ќе им даде бонус од 500 милиони долари на вработените

Read more

Wizz Air на 1 и 2 јули ги отвора аеродромите во Скопје и Охрид

Read more

Вести

УХМР: Најавените врнежи нема да предизвикаат излевање на поголемите реки

Читај повеќе

Финска ја отстрани свастиката од амблемот на воздухопловните сили

Читај повеќе

Стотици слонови најдени угинати во Боцвана

Читај повеќе

Tesla ја надмина Toyota, повредна и од Disney и Coca-Cola

Читај повеќе

Вчера 461 лице фатено без заштитна маска

Читај повеќе

Преговарачката рамка за Северна Македонија вчера предадена во Советот на ЕУ

Читај повеќе

Во Бразил ќе се тестира вакцина за COVID-19

Читај повеќе

Сончево и многу топло, попладне нестабилно

Читај повеќе
  • filter

Девет жртви во циклон во Бразил

Читај повеќе