УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Косовскиот шампион пред исфрлање од ЛШ поради позитивни фудбалери

Денешниот квалификациски дуел на Дрита против Линфилд не се одигра откако тестирањата на косовските фудбалери открија и втор позитивен играч.

Шампионот на Косово, тимот на Дрита од Гнилане, според новите правила се соочува со исфрлање од квалификациите за новата сезона во Лигата на шампиони.

Требаше денеска да игра против Линфилд, шампион на Северна Ирска, во финалето од претквалификациите. Но, позитивниот тест го запали алармот во УЕФА и натпреварот веднаш беше откажан. Требаше да се игра на неутрален терен во Нион каде пред неколку дена се играа и двата полуфинални натпревари.

„Играчот кој беше тестиран позитивен синоќа, претходно имаше негативен тест во петокот како дел од скринингот на УЕФА. Целиот тим на Дрита беше негативен на тестирањето пред да пристигне во Швајцарија“, стои во соопштението на УЕФА.

„Во петокот, друг играч на Дрита беше позитивен во пресрет на нивниот дуел со Ескалдес. Играчот беше ставен во карантин заедно со соиграч со кој се воспостави дека имал близок контакт“.

„Вториот позитивен играч, кој бил во контакт со сите останати изминативе денови, ги натера швајцарските власти да го сместат целиот косовски тим во карантин. Според тоа, натпреварот не може да се одигра“, вели УЕФА.

Многу веројатно е дека Дрита ќе биде исфрлена од квалификациите, а Линфилд ќе биде тимот кој ќе продолжи во 1. коло од квалификациите за Лигата на шампиони и ќе игра против варшавска Легија. Тоа е бидејќи нема време кога да се одигра средбата со оглед на тоа што 1. коло се игра веќе наредните вторник и среда.

реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Фудбал

Клоп, Флик и Нагелсман - кандидати за тренер на годината

Read more

Суарес со солзи го напушти тренинг центарот на Барселона

Read more

УЕФА ги објави номинациите: Прв пат по 10 години без Меси или Роналдо

Read more

Реал демантира: Ниту Одегард, ниту кој било друг има корона

Read more

Спорт

Шеснаесет ракометари на Работнички заразени со корона

Читај повеќе

Промена на датумот на играње на средбата на ПСЖ – Вардар 1961

Читај повеќе

Клоп, Флик и Нагелсман - кандидати за тренер на годината

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес со солзи го напушти тренинг центарот на Барселона

Читај повеќе

УЕФА ги објави номинациите: Прв пат по 10 години без Меси или Роналдо

Читај повеќе

Стефано Доменикали ќе ја предводи Формула 1

Читај повеќе

Реал демантира: Ниту Одегард, ниту кој било друг има корона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Џокерот: Хауард провоцира, а Јокиќ „мртов ладен“

Читај повеќе

Барселона со парите од продажбата на Семедо ќе го купи Депај

Читај повеќе