КОВИД биланс: 112 нови случаи од 4.196 тестирања

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на COVID-19.

По градови, новите случаи се регистрирани во:

-Скопје 30

-Куманово 13

-Кичево 8

-Битола 7

-Радовиш 6

-Охрид 5

-Прилеп, Кочани и Македонска Каменица по 4

-Тетово, Велес, Кавадарци, Струмица, Делчево, Пробиштип и Кратово по 3

-Штип и Неготино по 2

-Гостивар, Гевгелија, Свети Николе, Крива Паланка, Виница и Валандово 1

Регистрирани се 2.179 оздравени пациенти од:

Скопје – 924, Куманово – 189, Битола – 166, Прилеп – 137, Тетово – 97, Охрид – 94, Велес – 76, Кичево – 65, Гостивар – 60, Штип – 55, Кавадарци – 43, Ресен – 41, Гевгелија – 28, Струмица и Струга –по 26, Неготино – 24, Кочани – 23, Делчево – 18, Свети Николе – 17, Виница и Демир Хисар – по 14, Радовиш – 9, Крива Паланка, Богданци и Крушево – по 8, Македонска Каменица и Валандово – по 3, Пробиштип – 2, Демир Капија – по 1

Пријавени се вкупно 13 починати лица: 3 од Скопје (66г,75г и 90г), по две лица од Битола (85г и 89г) и Струга (76г и 85г), по едно лице од Куманово (88г), Тетово (85г), Охрид (66г), Гостивар (69г), Кавадарци (71г) и Кочани (55г). Од пријавените, 6 се починати во домашни, а останатите 7 лица во болнички услови.

Направени се 4.196 тестови преку: ИЈЗ-246, ЦЈЗ Скопје-68, ЦЈЗ Битола-86, ЦЈЗ Прилеп-46, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-12, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–6, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–69, МАНУ-98, Жан Митрев (Филип Втори)-260, Авицена-351, Биотек-606, Систина-265, лабораторија Лаор-703, Синлаб-158, Ремедика-100, Плодност–74, Генеа–17, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1024.

Досега во земјата се направени вкупно 753.923 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.636, бројката на оздравени пациенти е 145.606, на починати е 5.197, а бројот на активни случаи изнесува 3.833.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68.209, активни 1.596

Куманово 8.776, активни 342

Прилеп 8.259, активни 168

Тетово 7.188, активни 135

Битола 6.265, активни 258

Велес 5.462, активни 101

Гостивар 5.155, активни 64

Кавадарци 5.144, активни 51

Охрид 4.980, активни 200

Штип 4.953, активни 84

Струмица 4.096, активни 118

Струга 2.969, активни 77

Кочани 2.774, активни 66

Кичево 2.535, активни 91

Гевгелија 2.190, активни 37

Неготино 2.179, активни 26

Свети Николе 1.518, активни 46

Ресен 1.233, активни 48

Крива Паланка 1.218, активни 14

Радовиш 1.136, активни 59

Берово 1.026, активни 12

Делчево 967, активни 30

Дебар 938, активни 8

Виница 872, активни 77

Пробиштип 789, активни 19

Валандово 665, активни 9

Богданци 493, активни 9

Крушево 488, активни 26

Демир Хисар 396, активни 22

Демир Капија 396, активни 3

Кратово 366, активни 14

Македонски Брод 356, активни 1

Пехчево 266, активни 4

Македонска Каменица 247, активни 18

Дојран 132, активни 0.

реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more

Македонија

Нови 13 случаи на COVID-19 од 2.952 тестирања

Read more

Судењето против Јордан Камчев почнува на 16 јули

Read more

УНЕСКО: Охрид на списокот места кои може да бидат отстранети од светското наследство

Read more

Досега вакцинирани над 278 илјади граѓани

Read more
 

Вести

Двајца Грци и двајца Македонци обвинети за лажен стечај на фирма од Битола

Читај повеќе

Нови 13 случаи на COVID-19 од 2.952 тестирања

Читај повеќе

УНХЦР предупредува на ризик од вакцинациски јаз за лицата без државјанство

Читај повеќе

Судењето против Јордан Камчев почнува на 16 јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Boeing 737 Max 10 успешно го изврши првиот тест лет

Читај повеќе

УНЕСКО: Охрид на списокот места кои може да бидат отстранети од светското наследство

Читај повеќе

Досега вакцинирани над 278 илјади граѓани

Читај повеќе

Филипче: До крајот на летото би можеле да стекнеме колективен имунитет

Читај повеќе

Вакцината на кубанските експерти покажа ефикасност од 92,28 отсто

Читај повеќе