КОВИД биланс: 1.861 нов случај, најмладиот починат пациент е 22-годишен

Скопје, 27 јануари 2022 (МИА) – Нови позитивни на COVID-19 во изминатите 24 часа има 1.861 од 5.446 тестови, оздравени се 7.273,  а починале 22 пациенти, најмладиот на 22 години.

Пријавени се и уште пет починати лица, најмладиот на 39 години, со датум на смрт од 17 до 25 јануари, соопшти Министерството за здравство.

Половина од новите случаи се во Скопје – 908, Битола – 115, Кавадарци – 100, Куманово – 88, Тетово – 75, Прилеп – 69, Велес – 54, Струмица – 50, Гостивар – 45, Охрид – 41, Штип – 37, Гевгелија – 34, Неготино – 32, Свети Николе – 23, Кичево – 22, Струга и Ресен по 20, Радовиш – 18, Кочани и Крива Паланка по 16, Валандово – 15 новозаразени, Делчево – 11, Богданци – девет, Виница, Македонска Каменица, Демир Капија и Пехчево  по пет, Берово, Дебар и Македонски Брод по четири Пробиштип и Демир Хисар по тројца, Кратово и Крушево – по двајца и Дојран – еден нов случај.

Од вкупниот број позитивни (1.861), регистрирани се 242 реинфекции, од кои една е втора реинфекција.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 22 починати лица: девет од Скопје (68г, 73г, 77г, 81г, 82г, 84г, 84г, 86г и 87), по тројца починати од Кавадарци (69г, 78г и 88г) и  Битола (66г, 67г и 73г) и по едно починато лице од Демир Капија (73г), Куманово (86г), Неготино (87г), Прилеп (22г), Струга (76г), Струмица (73г) и Тетово (58г). Од пријавените лица, 21 се починати во болнички услови, а едно лице во домашни услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од „Мој термин“, пријавени се пет починати лица, од двајца од Охрид и по едно од Скопје, Прилеп  и Гевгелија, на возраст од 39 до 90 години. Пријавените се починати во период од 17 до 25 јануари 2022. Од пријавените лица, три се починати во болнички услови, а две лица во домашни услови.

Регистрирани сe 7.273 оздравени пациенти: Скопје – 4.208, Битола – 582, Прилеп – 317, Охрид – 302, Струмица – 176, Куманово – 170, Тетово – 143, Кавадарци – 136, Струга – 107, Гевгелија – 105, Велес – 92, Крушево – 84, Гостивар – 82, Кичево – 72, Валандово – 71, Штип – 67, Ресен – 66, Неготино – 59, Делчево – 58, Кочани – 57, Радовиш – 54, Крива Паланка – 41, Берово – 34, Кратово – 31, Свети Николе – 25, Демир Хисар – 24, Богданци – 23, Македонски Брод – 17, Виница – 16, Македонска Каменица – 15, Пробиштип – 12, Пехчево –  девет, Демир Капија – осум, Дојран – седум, Дебар –  тројца оздравени.

Од вкупниот број на починати лица (27), шест лица се целосно вакцинирани, а кај 24 се регистрирани коморбидитети.

Епидемиолошки анализи  на вкупно заболени и на активни случаи по градови:

Скопје 119.472, Активни 8.507

Куманово 14.578, Активни 680

Прилеп 12.586, Активни 538

Битола 12.490, Активни 1.224

Тетово 12.232, Активни 476

Кавадарци 8.711, Активни 671

Гостивар 8.675, Активни 312

Велес 8.329, Активни 421

Охрид 7.833, Активни 370

Штип 7.438, Активни 299

Струмица 7.078, Активни 355

Кичево 4.869, Активни 259

Кочани 4.561, Активни 218

Струга 4.324, Активни 177

Гевгелија 3.668, Активни 368

Неготино 3.077, Активни 231

Свети Николе 2.395, Активни 124

Ресен 2.312, Активни 208

Радовиш 2.190, Активни 160

Крива Паланка 2.168, Активни 84

Делчево 1.734, Активни 130

Берово 1.630, Активни 73

Дебар 1.496, Активни 18

Валандово 1.329, Активни 118

Виница 1.274, Активни 47

Пробиштип 1.243, Активни 31

Кратово 870, Активни 30

Богданци 843, Активни 79

Крушево 814, Активни 48

Демир Хисар 761, Активни 54

Македонски Брод 625, Активни 29

Македонска Каменица 492, Активни 36

Демир Капија 483, Активни 26

Пехчево 418, Активни 30

Дојран 208, Активни 11

Вкупниот број на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата достигна 263.206 од направени вкупно 1.767.491 тестирања на COVID-19. Бројот на оздравени пациенти е 238.452, на починати 8.312, а активни случаи има 16.442.

реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Македонија

Бектеши: Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и во недела

Read more

Сончево и топло, попладне во западните делови ќе има пороен дожд и грмежи

Read more

Откако ЕК даде рок за старт на преговори, Скопје порачува решение ќе има само со заштитени национални интереси

Read more

Сончево со температури до 33°C, утре пороен дожд со грмежи

Read more
 

Вести

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Читај повеќе

Водителките во Авганистан сепак ги покрија лицата

Читај повеќе

Бектеши: Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и во недела

Читај повеќе

Уапсени 12 лица и најдена дрога при контрола на угостителски објекти во Скопје

Читај повеќе

Волстрит паѓа седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

Читај повеќе

Историски момент: Прв лет со женски екипаж во Саудиска Арабија

Читај повеќе

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Читај повеќе

Десет повредени во пожарот во хотелот „Буши“

Читај повеќе

Шестгодишно дете се удави во реката Пена во Тетово

Читај повеќе