Ковид-измама: Над 800 луѓе во Уганда вакцинирани со вода

Најмалку 812 жители на источноафриканската држава биле вакцинирани со лажни вакцини од страна на група изманици.

Скандалот бил откриен кон крајот на јуни од страна на угандските власти кога ги уапсиле измамниците. Благодарение на еведенцијата која ја воделе, полицијата востановила дека барем 812 луѓе добиле лажна вакцина против COVID-19 која содржела најголем дел вода.

Измамничката група оперирала во главниот град Кампала, а ја сочинувале две медицински сестри и едно лице кое се претставувало како доктор. Двете сестри се наоѓаат во притвор, додека „докторот“ успеал да избега и полицијата сѐ уште трага по него.

Групата функционирала на тој начин што лажниот доктор таргетирал компании убедувајќи ги да ги вакцинираат вработените по специјална цена за нив - од 28 до 56 долари по доза. Вакцините кои неговата група велела дека ги има на располагање биле оние на AstraZeneca произведени во Индија.

Властите на Уганда стапиле во контакт со индиските колеги со цел проверка на веродостојноста на нивните открија, па се востановило дека во Индија не само што никогаш не испратиле таква пратка вакцини во Уганда, туку воопшто не произвеле. Тогаш станало јасно дека вакцините се лажни.

Луѓето кои биле боцнати со лажна вакцина не се ниту отруени ниту им е нанесена било каква штета по нивното здравје, па можат дополнително да примат вистинска вакцина.

Од почетокот на пандемијата во Уганда се регистрирани 90 илјади случаи на COVID-19, а околу 2.400 луѓе ги загубија животите поради болеста. Сепак, со оглед на малиот број тестирања се претпоставува дека бројката на заразени и починати е далеку поголема.

Вакцинацијата во Уганда се одвива со многу бавно темпо поради недостаток на вакцини кои требаше да стигнат преку КОВАКС системот на ОН наменет за сиромашните земји.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Свет

Папа Франциск: Не ги затворајте вратите за мигрантите

Read more

Оваа земја тврди дека нема ниту еден случај на коронавирус

Read more

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, тие ја загрозуваат економијата

Read more

Евростат: Англискиот е најчесто изучуван јазик во ЕУ, следуваат шпански, француски и германски

Read more
 

Вести

Нови 336 случаи на COVID-19 од 3.425 тестирања, 17 починати

Читај повеќе

Папа Франциск: Не ги затворајте вратите за мигрантите

Читај повеќе

Филипче: Од утре почнува вакцинацијата со трета доза

Читај повеќе

Утре почнува изборната кампања за Локалните избори 2021

Читај повеќе

Недела неработен ден, наверојатно по завршување на изборите

Читај повеќе

Нови 392 случаи на COVID-19, 20 починати и 339 оздравени

Читај повеќе

МЗ: Вакцинацијата се одвива непречено, целосно имунизирани над 714.000 граѓани

Читај повеќе

Оваа земја тврди дека нема ниту еден случај на коронавирус

Читај повеќе

Граната од Прва светска војна безбедно отстранета при ископ на улица во Скопје

Читај повеќе