Крај на една ера за Microsoft

Adobe Flash, мултимедијалниот софтвер што лансираше безброј анимирани видеа во ерата пред YouTube, официјално е „древна технологија“.

Од 31 декември, Adobe престана да добива софтверска поддршка и Microsoft им соопшти на корисниците на Windows 10 дека е време да се ослободат од Flash, ако веќе не го сториле тоа.

Со аплицирањето за ажурирање ќе се отстрани само Adobe Flash Player, инсталиран со Windows, но не и ако бил посебно вметнат од друг извор, објави Microsoft. Штом ажурирањето заврши, Adobe Flash ќе биде отстранет од Control Panel и корисниците на Windows 10 нема да можат да го симнат ажурирањето на претходната верзија. Корисниците исто така можат да го избришат Adobe преку веб-страницата на Adobe. Ако сепак ви затреба Flash, треба да го ресетирате вашиот компјутер и да го поставите на претходната restore point.

До крајот на месецот, Microsoft исто така ќе го отстрани Flash од својот нов Edge прелистувач.

„Почнувајќи од јануари 2021 година, Adobe Flash Player ќе биде по дифолт исклучен и сите верзии постари од KB4561600 кои беа исфрлени во јуни 2020 година ќе бидат блокирани“, известува PCPress.

Новото ажурирање на Microsoft моментално достапнo преку Update Catalog, целосно го брише Flash од оперативниот систем, но само за корисниците на Windows 10 од верзијата 1903 и понови, како и неколку Windows Server верзии. „Печот“ ќе биде објавен за неколку месеци преку Windows Update и ќе биде достапен во почетокот на 2021 година преку услугата Windows Server Update. На почеток, ажурирањето ќе биде опционално, а неколку месеци подоцна ќе стане препорачано.

Тагови
реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Софтвер

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Read more

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Read more

Apple ќе може да лоцира исклучен или ресетиран iPhone со iOS 15

Read more

Monterey ќе биде новата верзија на macOS

Read more
 

Гик

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Читај повеќе

Погледнете го првиот трејлер за играта Forza Horizon 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Читај повеќе

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Читај повеќе

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе