Кралица на есента: Седум десерти со тиква

Од сите овошја и зеленчуци што ги нуди богатата есен, тиквата со сигурност е едно од омилените. Покрај тоа што е превкусна, исто така е многу здрава, па искористете ја сезоната на тиквата и внесете ја во вашето мени.

 

Тиквата е богата со железо, бакар, и флуор, содржи калиум, калциум, манган, цинк кобалт, силициум. Богата е со пектини, шеќери, витамините Ц, Е, витамини од групата Б, како и каротен (по содржина побогата дури и од морковот). Исто така содржи растителни влакна што лесно се апсорбираат и се корисни за организмот.  

Тиквата е нискокалорична: содржи сè на сè 28 калории на 100 грама. Исто така е многу здрава: ја подобрува работата на срцето, ги зацврстува крвните садови и ги намалува отоците.

 

Ви предлагаме седум вкусни рецепти за десерти со тиква за потолно уживање во есента:

Remote video URL
реклама

Катарски бизнисмен за Ивана Кнол: Не ја сликаат оти е убава, туку за да ја пријават

Read more

Најконтроверзното славење гол на Светско

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп од 5 до 11 декември

Read more

Голема победа за жените во Иран: Распуштена моралната полиција

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Сочно пилешко во маринада со босилек

Read more

Како да ја подготвите највкусната француска салата?

Read more
Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Read more

Предлог за десерт: Чоколаден сутлијач

Read more
 

Магазин

Голем неделен љубовен хороскоп од 5 до 11 декември

Читај повеќе

Трчање или пешачење - што е подобро за телото?

Читај повеќе

Кои карактерни особини ги поседуваат добрите татковци?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најневеројатни подводни откритија

Читај повеќе

Рецепт на денот: Сочно пилешко во маринада со босилек

Читај повеќе

Катарски бизнисмен за Ивана Кнол: Не ја сликаат оти е убава, туку за да ја пријават

Читај повеќе
4 декември 1973, родена е Тајра Бенкс

Среќен роденден, Тајра Бенкс

Читај повеќе

Позата во која спиете ви влијае на здравјето

Читај повеќе
Дали е корисно да се дои детето подолго од една година?

Дали е корисно да се дои детето подолго од една година?

Читај повеќе