Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Оваа житна култура одлично успева во нашите краишта, па може да ја јадете сезонски, свежа и домашно произведена.

Здравствените предности на пченката се многубројни. Покрај тоа што не содржи глутен, пченката е и добар извор на растителни влакна - половина од едно парче содржи околу три грама растителни влакна.

Помага во борбата против високиот холестерол и го регулира крвниот притисок. Богата е со витамин Ц, магнезиум, Б витамини, а здрава е затоа што има многу малку маснотии - помалку од еден грам во едно клавче.

Витаминот Ц е важен за обновување на клетките. како и за силен имунитет, но тој е добар еликсир и против стареење. Б-витамините се важни за енергијата на метаболизмот, додека магнезиумот е одличен за нервниот систем и контракции во мускулите. Пченката, исто така, е богата и со антиоксиданси, кои се од исклучителна важност за здравјето.

Во продолжение, погледнете ја хранливата содржина на пченката:

Ние ви предлагаме неколку рецепти како да ја зготвите пченката додека ја имаме сезонски на располагање:

Remote video URL
Тагови
реклама

Здравје

Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Read more

Неколку причини зошто треба редовно да јадете лешници

Read more

Пет трикови за зима без настинки

Read more

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Read more
 

Магазин

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Читај повеќе

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Почина легендарниот водител Лари Кинг

Читај повеќе

Вкусен колач од само 4 состојки

Читај повеќе

Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Читај повеќе

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Читај повеќе

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Читај повеќе
  • filter

Футуристички концепт: Ротирачки облакодер што генерира електрична енергија

Читај повеќе