Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Леќата е вистинска суперхрана која треба да ја имате на менито барем еднаш неделно, а особено е корисна во зимскиот период кога на организмот му треба дополнителна заштита.

По боја, леќата може да биде жолта, портокалово-црвена, зелена, кафеава или црна.

Леќата содржи растителни влакна, фолна киселина, витамин B1 и минерали. Црвената (или розова) леќа има пониска концентрација на влакна од зелената (11% наспроти 31%). Важи за мошне добар извор на железо. Една шолја сварена леќа задоволува преку половина од дневната потреба од железо кај човекот.

Бидејќи леќата има мали количества на лесносварлив скроб (5%), а доста бавносварлив скроб (30%), таа е особено погодна за лица со дијабетес. Останатите 65% се отпорен скроб од класата RS1, кој е висококвалитетен отпорен скроб со 32% амилоза.

Протеините од леќата содржат есенцијални аминокиселини изолеуцин и лизин поради кои е вреден извор на белковини. Леќата има 353 калории во 100 грама. Кога се вари има енергетска вредност од 230 калории во 100 грама. Во сува состојба (во 100 грама) содржи 60 грама јаглехидрати (31 грам влакна), 26 грама белковини, еден грам маст, 10 грама вода.

 

 

Од витамините, леќата е богата со витамин B1 и B9, а од минералите содржи големи количини на железо, магнезиум, фосфор, манган, цинк и калиум.

Позајмете инспирација за вашиот следен оброк со леќа од овие рецепти:

 

 

 

 

 

 

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Read more

Рецепт за превртен чизкејк

Read more

Идеја за ручек: Вкусен гулаш со зеленчук

Read more

Идеја за ручек: Пилешки уштипци со зеленчук

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Читај повеќе

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Читај повеќе

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Читај повеќе

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Читај повеќе