Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Не сте сигурни што да подготвите за ручек? Пилешкото е секогаш добро решение, особено ако се комбинира со компири.

Сите знаеме дека белото месо често знае да излезе прилично суво, но со овој рецепт таква грешка нема да излезе. Со овој начин на подготовка ќе добиете бело месо што ќе биде крцкаво однадвор, а сочно и меко одвнатре. За овој рецепт ќе ви биде потребна и супа, а слободно може да искористите и готова замрзна, доколку имате таква во замрзнувачот. Супата на секое јадење му дава посебен вкус.

Ако сакате, можете да направите пржено бело месо без да користите јајца, брашно и презла.

Потребни состојки:

 • 500 gr пилешко филе
 • 1 кромид
 • 4 чешниња лук
 • 150 gr брашно
 • 200 gr пармезан
 • лук во прав
 • со
 • бибер
 • маслиново масло
 • путер
 • 200 ml супа
 • 200 ml павлака за готвење

Подготовка:

Зачините сол, бибер и лук во прав втријте ги во месото, потоа измешајте брашно и 100 gr од од пармезанот и убаво превртувајте го месото во него, исто како кога тоа го правите со презла. Во тава турете малку маслиново масло и путер и испржете го месото. Потоа извадете го месето, во тавата ставете го исечканиот кромид, а кога ќе се испржи додадете го и исечканиот лук. Истурете супа, останатите 100 gr пармезан и павлаката за готвење. Кога сосот ќе почне да врие, вратете го месото и оставете на оган уште неколку минути.

Потоа можете да го комбинирате со пекарски компир, ориз, или некој друг додаток по желба. Украсете со магдонос или босилок.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Рецепти

Предлог за ручек: Пикантно пилешко со ориз

Read more

За одличен почеток на денот: Смути со какао и цимет

Read more

Веројатно и вие грешите: Овие намирници ТРЕБА да се чуваат во фрижидер

Read more

Идеја за брз ручек: Запечени тиквички со праз

Read more
 

Магазин

Предлог за ручек: Пикантно пилешко со ориз

Читај повеќе

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Читај повеќе
 • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

За одличен почеток на денот: Смути со какао и цимет

Читај повеќе

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Читај повеќе
 • play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Читај повеќе

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Читај повеќе