ЗАПОЗНАВАЊЕ СО ПОЕТСКИОТ УНИВЕРЗУМ НА АНТЕ ПОПОВСКИ

Креативна работилница за средношколци за пишување поезија

Во рамките на проектот „Поезија во фармерки“, кој е составен дел од седмото издание на Меѓународната поетско-културна манифестација „Анте Поповски-Антево перо“, во  библиотеката на СУГС Гимназија „Раде Јовчевски-Корчагин“, се одржа и втората од вкупно предвидените четири креативни работилници по пишување на поезија, но и на други литературни творби. На работилницата зедоа учество 30 талентирани ученици од шест скопски средни училишта: СУГС Гимназија „Јосип Броз Тито“; СУГС Гимназија „Раде Јовчевски Корчагин“; СУГС Гимназија „Орце Николов“; СУГС Гимназија „Никола Карев“; СУГС „Георги Димитров“ и СУГС ,,Димитар Влахов“.

Како и на првата работилница која беше реализирана на 25 април годинава, модератори, предавачи и обучувачи беа професорите .по Македонски јазик и литература од Гимназијата „Раде Јовчевски-Корчагин“, Татјана Алексиќ и м-р Митра Мими Спасова. Свое предавање имаше м-р Митра Мими Спасова, која посебно се осврна за Интертекстуалните варијации во поезијата на Анте Поповски, преку што се алудираше на отварање на креативно-аналитичките хоризонти на младите учесници, ученици, во однос на поетското творештво на Анте Поповски.

-Во програмата за 4 година по предметот Македонски јазик и литература, овој наш поет се работи со патриотската лирика и тоа најчесто со „Вардар“ и „Македонија“, за жал на само еден наставен час. Колку малку простор за да се објасни сѐ што има создадено овој наш великан. Користејќи ја можноста да се допре посуштински до поезијата на Анте Поповски и тоа благодарение на овој значаен проект именуван како „Поезија во фармерки“, нашата првична задача беше да се посочат сите цитатни симболи, синтагми, версови кои имаат значење на архитекстови кои создаваат една нова метатекстуална поезија. Преку поезијата на Анте се отвараат вратите на љубовната, интимистичката, дескриптивната (описна), рефлексивната и секако патриотско-татковинската тематика. Поезијата на овој поет нуди најразлични креативни решенија, но  учениците треба прво да се запознаат со неговиот поетски универзум, па потоа да пристапат кон креативни решенија кои ќе бидат инспирирани од неговиот верс. Токму тоа  беше поставено како предизвик пред нив, да остварат различни решенија кои ќе бидат инспирирани од интертекстуалното богатство присутно во поезијата на Анте Поповски и што ќе го претстават во мултимедијална рамка, како што се: поезија, сликарски решенија, визуелни решенија,  документарен филм и слично и истото да го интерпретираат на следната работилница“, рече покрај другото професорката Спасова.

За пофалба е секако посебната ангажираност и на ученикот Методија Тасевски, кој за потребите на работилницата подготви и уреди графички и технички Избор од поетски творби на Анте Поповски, кои претходно грижливо ги издвои неговиот син, Жорж Поповски. Изборот чие што печатење  финансиски го покри Гимназијата „Раде Јовчевски-Корчагин“ беше поделен на секој учесник на работилницата, а беа направени и фотографии од поетот Анте Поповски, кои исто така им беа ставени на увид на учесниците на работилницата.

Како што е познато, целта на проектот „Поезија во фармерки“ е да ги инспирира, мотивира и вклучи средношколците во процесот на приближување до македонската поезија, да ги поттикне да мислат, читаат, пишуваат и живеат со јазикот на својата родина и да негуваат култ кон книгите и вистинските духовни вредности, што е основна цел и начело на целокупното дело на Анте Поповски.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Култура

Отворен повик за мобилност на млади таленти од Западен Балкан на филмски фестивали

Read more

Објавен потесниот круг за регионалниот книжевен избор „Штефица Цвек“

Read more

Почесна „Златна рамка“ за Тони Михајловски, Владимир Анастасов и Марина Колоска

Read more

Златна рамка од 18 до 20 јуни во МКЦ: Нови македонски филмови, презентации, трибини

Read more
 

Вести

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе

Бесплатен паркинг денеска во Центар

Читај повеќе

Притвор за велешанец кој ја претепал мајка си и ѝ се заканувал со нож

Читај повеќе

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско

Читај повеќе

Посебен режим на сообраќај во Скопје денеска и утре

Читај повеќе

ЦУК: 15 пожари гореле на отворено низ Македонија

Читај повеќе

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Читај повеќе

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Читај повеќе