Крупни или слаби, кои жени им се најпривлечни на мажите?

Б.С.Б.
/ 10.06.2021 / 12:05

Одговорот на ова прашање се обидоа да го најдат научници од канадскиот Политехнички Универзитет Квантлен. Во проектот учествувале скоро 900 испитаници, на возраст од 16 до 70 години.

Ним им биле прикажани фотографии од пет мажи и пет женски тела со различна градба и тежина.

Експертите дошле до заклучок дека за дебелите или исклучително дебелите мажи се смета дека не се доминантни во сексот. Од друга страна, слабите во сексуален поглед делуваат како да се повеќе доминантни, попривлечни и со поголема самодоверба.

За жените кои имаат просечен изглед на телото или се многу слаби се претпоставува дека имаат екстравертни особини додека најчесто покрупните жени ги доживуваат негативно.

„Откривме дека атрибути на сексуални стереотипи делуваат во кругот на традиционалните модели за сексуалноста, а тоа значи дека мажите би требало да бидат сексуално агресивни, а жените потчинети во таа смисла“, е заклучокот на научниците.

„Истражувањето покажа дека луѓето систематски носат заклучоци за особините поврзани со сексуалноста на основа на обликот на телото. Посебно оние со покрупен изглед се доживуваат помалку позитивно“, вели професорката Кори Л. Педерсен.

 

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Стил

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Read more

Направете сами: Средство за чистење од лимон, лимета и оцет

Read more

Внуката на принцезата Дијана се омажи за 32 години постар милијардер

Read more

Што открива работното биро за вашиот карактер?

Read more
 

Магазин

  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најдобри во кревет?

Читај повеќе

Ноќни грчеви во нозете: Како да ги спречите?

Читај повеќе

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Читај повеќе

Не ги оставајте децата во автомобилот, на овие температури возилото е жешка рерна

Читај повеќе
  • play_arrow

Внимателно со овошјето: Може да се предозирате со шеќер

Читај повеќе
  • filter

Kако изгледаат луѓето за време на и по зависноста од дрога

Читај повеќе

Втората доза на AstraZeneca не го зголемува ризикот од згрутчување на крвта

Читај повеќе