Кубанските лекари пристигнаа во Италија како помош за коронавирусот

Кубанската влада испрати делегација од 37 доктори и 15 медицински сестри како поддршка на италијанскиот здравствен систем кој е во целосен колапс од пандемијата на COVID-19. Здравствените работници пристигнаа во Ломбардија, регионот кој е најмногу погоден во Италија.

Од 1959 година Куба почна да испраќа доктори на места погодени од катастрофи ширум светот, најмногу во сиромашни земји. Нивните доктори беа на првата борбена линија против колерата на Хаити и против еболата во западна Африка.

Ова е првпат да испрати делегација за итна помош во катастрофата што ја снајде Италија, една од најбогатите европски земји. Тоа е шестата медицинска бригада што Куба ја испрати во изминатите денови против ширењето на новата болест што го погоди светот.

реклама

Свет

Повеќе од 70 милиони излекувани пациенти од COVID-19 во светот

Read more

Pfizer испорачува двојно помалку вакцини, Европа незадоволна

Read more

Во Италија уапсени 50 луѓе поради Ндрангета, истрага и против политичари

Read more

Во пожар во дом за стари лица во Харков загинаа најмалку 15 луѓе

Read more

Нови видеа

play_arrow

Скијање без граници, фејл компилација

Read more
play_arrow

Топ 10 хорор видеоигри за 2021

Read more
play_arrow

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Read more
play_arrow

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Read more
play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Read more
play_arrow

Прошетка со Елон Маск низ канцелариите на SpaceX     

Read more
play_arrow

Креативни начини како да ја организирате кујната

Read more
play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Моментот кога Елон Маск си го купил првиот суперспортски автомобил

Read more
play_arrow

Сообраќајно чудо: Супербрз воз кој „лета“ со 620 километри на час

Read more
play_arrow

Преслатка реакција на маче кога за првпат ќе види снег

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за „Wonder Woman 1984“

Read more