Кубанските лекари пристигнаа во Италија како помош за коронавирусот

Кубанската влада испрати делегација од 37 доктори и 15 медицински сестри како поддршка на италијанскиот здравствен систем кој е во целосен колапс од пандемијата на COVID-19. Здравствените работници пристигнаа во Ломбардија, регионот кој е најмногу погоден во Италија.

Од 1959 година Куба почна да испраќа доктори на места погодени од катастрофи ширум светот, најмногу во сиромашни земји. Нивните доктори беа на првата борбена линија против колерата на Хаити и против еболата во западна Африка.

Ова е првпат да испрати делегација за итна помош во катастрофата што ја снајде Италија, една од најбогатите европски земји. Тоа е шестата медицинска бригада што Куба ја испрати во изминатите денови против ширењето на новата болест што го погоди светот.

реклама

Свет

Топлес протест против Макрон во Париз

Read more

Жаир Болсонаро позитивен на COVID-19

Read more

Уапсени 28 членови на клан поврзан со мафијата Камора

Read more

Бизарна несреќа: Автобус пропадна во езеро во Кина, загинаа ученици

Read more

Нови видеа

play_arrow

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Read more
play_arrow

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Read more
play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Read more
play_arrow

Далај Лама објави нова песна

Read more
play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more
play_arrow

Лесни вежби за загревање на целото тело

Read more
play_arrow

Дали Путин вечно ќе владее со Русија?

Read more
play_arrow

Виери, Вентола и Адани снимија песна

Read more
play_arrow

Погледнете го трејлерот за возбудливиот трилер „Fatal Affair“

Read more
play_arrow

Дронска прошетка низ уништениот град Таиз

Read more
play_arrow

Без шеќер, без млеко: Разладете се со овошно сорбе

Read more
play_arrow

Три чекори до послаби и затегнати нозе

Read more