Купување лаптоп: Како да одберете некој што ќе трае долго?

Планирате да купите нов лаптон? Обрнете внимание на неколку работи за да не ви дотрае брзо како сегашниот.

Животниот, односно работниот век на лаптопите зависи од повеќе фактори. Покрај тоа што лаптопот може да дотрае во физичка или електронска смисла, може да стане и технолошки заостанат во толкава мера што повеќе нема да биде на висина на задачата.

Дигиталниот свет многу брзо се менува и развива. Интернет страниците и програмите кои секојдневно ги користимне стануваат сѐ понапредни, пофункционални и покомплексни, па со самото тоа стануваат и потешки за компјутерите.

Денешните дигитални фотографии и филмови значително го надминуваат квалитетот на фотографиите и филмовите од пред десетина години, а тоа значи дека бараат повеќе меморија за складирање, како и понапредни перформанси на компјутерите.

Видео-игриците особено се истакнуваат кога зборуваме за техничкото застарување на лаптоп компјутерите, бидејќи атрактивните игрици, кои изобилуваат со богата графика, секогаш се прават така што максимално ја искористуваат силата на компјутерите што во тој момент се наоѓаат на пазарот.

За да обезбедите физичка и електронска долготрајност на лаптоп компјутерот, бирајте модел со подобар квалитет на изработка. Присуството на алуминиуско куќиште е првиот знак дека се работи за квалитетно направен лаптоп компјутер кој, преку соодветна употреба и одржување, ќе трае веројатно и цела деценија.

Доколку при купувањето одберете лаптоп чии перформанси ги надминуваат вашите моментални потреби, можете да очекувате дека вашиот компјутер ќе биде на висина на задачата и по неколку години, кога ќе излезе нова верзија на програмот што го користите во работата. Истото важи и за видео-игриците.

Се разбира, рецензиите, оценките, искуството и препораките од другите корисници на лаптоп компјутери ќе ви бидат од голема помош бидејќи преку нив ќе ги запознаете актуелните модели и сигурно ќе направите подобар избор.

Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Хардвер

Бирајќи го идеалниот Bluetooth звучник: 6 работи на кои треба да се внимава

Read more

Дали знаете дека USB стикот има рок на траење?

Read more

Откриени спецификациите на Pixel Tablet на Google

Read more

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Read more
 

Гик

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе

Ракетата SLS на НАСА го надмина буџетот за 6 милијарди долари, а доцни шест години

Читај повеќе