Lamborghini почна да произведува маски и медицински визири

Италијанскиот производител на луксузни автомобили Lamborghini денеска објави дека почнал со производство на маски и медицински визири.

Ова е нов пример за трансформација на производството во екот на пандемијата на новиот коронавирус.

Други италијански компании, од луксузниот сегмент или модниот сектор, веќе ги пренаменија фабриките за да произведуваат медицински производи.

Таков е случајот со дизајнерот Џорџо Армани, чии италијански фабрики произведуваат заштитна облека за медицински персонал, вклучен во борбата против пандемијата. Prada исто така произведува маски и заштитна облека. Компаниите за текстил Calzedonia и за спортска опрема La Sportiva почнаа со производство на маски

реклама

Бизнис

Унца злато достигна цена од 2.069 долари

Read more

Безос продаде милион акции на Amazon за 3,1 милијарда долари

Read more

До 10 август туристичките агенции може да се регистрираат на платформата „Дома си е дома“ за користење ваучери

Read more

Нема патувања, нема приход - Booking отпушта повеќе од 4.000 вработени

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Се зголемува бројот на заразени во Грција, регистрирани 203 нови случаи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Малолетник загина, 20 луѓе повредени во вооружен инцидент во Вашингтон

Читај повеќе

Нови 85 случаи од 1.188 тестирања за COVID-19

Читај повеќе

75 години од нуклеарното бомбардирање на Нагасаки

Читај повеќе

Стојанов: Никој не знае до кога ќе трае КОВИД-от, но животот мора да тече

Читај повеќе

Интерес за купување нови станови има, но цените нема да паднат

Читај повеќе

Тешко повреден велосипедист во Скопје

Читај повеќе

Нов Зеланд: 100 денa без ниту еден локално пренесен случај на COVID-19

Читај повеќе