Land Rover го тестира новиот Defender со V8 мотор

Неодамна е претставена новата генерација на легендарниот британски теренски автомобил кој наскоро ќе се понуди и во комбинација со V8 мотор на кој ќе му асистира механички компресор.

Тековниот модел има верзии со четирицилиндричен и 6-цилиндричен бензин и дизел мотор, а според фотографиите кои го откриваат издувниот систем, Land Rover со полна пареа го тестира Defender кој го придвижува 5-литарски V8 мотор со механички компресор.

Од британската автомобилска компанија признаваат дека нивниот најголем и најмоќен мотор ќе биде забранет во некои европски земји поради строгите норми за емисија на издувни гасови.

Се очекува дека 5-литарскиот V8 мотор во Defender ќе биде послаб во односот на најмоќните модели на SUV на Range Rover и Jaguar.

реклама

Поради вежби на МВР утре во прекин сообраќајот на регионалниот пат кон Пониква

Read more

Австрија уште построго: Од 25 јануари сите мора да носат FFP2 маски

Read more

Најчестите причини зошто некои жени чувствуваат болка во текот на сексот

Read more

Калифорнија бара повлекување на вакцината на Moderna

Read more

Концепти

Погледнете што сѐ може да направи дигиталниот кокпит на Samsung

Read more

Volvo подготвува нов електричен автомобил

Read more

Audi RS3 пристигнува со повеќе од 400 коњски сили

Read more

Apple го подготвува својот автомобил кој ќе дебитира во 2021

Read more
 

Автомобили

  • filter

Поглед во тјунираниот Mini John Cooper Works GP

Читај повеќе

Нова ера за BMW?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како вози летачки Cadillac

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Hyperion XP-1 ги покори улиците на Лас Вегас

Читај повеќе

Потполно новата Lada Niva пристигнува во 2024 година

Читај повеќе

Се бара повлекување на 158.000 автомобили на Tesla поради дефект

Читај повеќе
  • filter

Fiat Panda Cross е најдобриот кросовер за 2020 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа испораката на Bugatti Divo, вреден 5,4 милиони долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн Џејмс го претстави новиот електричен Hummer

Читај повеќе