Лансиран кинески робот за чистење на вселенскиот отпад

Во ниската орбита на Земјата е лансиран прототип на кинески робот кој има функција на чистење вселенски отпад.

Роботот NEO-01 поседува голема мрежа со која ќе го собира вселенскиот отпад, а неговата втора функција е да ги набљудува помалите небесни тела. Развиен е од компанијата Origin Space од Шензен, а тежи околу 30 килограми.

Од 50-тите години на минатиот век во ниската орбита на Земјата се лансирани илјадници сателити, а со текот на времето стануваат нефункционални и се претвораат во опасен вселенски отпад кој може да оштети или да уништи други функционални сателити или летала со екипаж.

Origin Space сака да лансира десетина вселенски телескопи и летала за да ја започне првата комерцијална операција на вселенско рударење ресурси од  астероиди до 2045 година.

Во моментов има околу 9.000 тони вселенски отпад во ниската орбита на Земјата, вклучително и телекомуникациски и GPS системи, како и системи за временска прогноза.

Кина ги забрзува плановите за спуштање сонда на астероид за да се соберат примероци, а забрзани се и плановите за креирање заштитен систем на Земјата од астероиди.

реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Да се укине полицискиот час и да се дозволат настани, концерти и забави се најновите препораки

Read more

Вести

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Read more

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Read more

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Read more

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Read more
 

Гик

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Читај повеќе

Погледнете го првиот трејлер за играта Forza Horizon 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Читај повеќе

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Читај повеќе

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе