Лавров: НАТО треба да го направи првиот чекор

Москва тргнува од премисата дека НАТО треба да го направи првиот чекор кон нормализација на односите со Русија, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

– Да, тргнуваме од тоа, бидејќи никогаш први не сме ги влошуваме односите ниту со НАТО, ниту со ЕУ, одговори Лавров на прашањето дали Москва верува дека НАТО е тој што треба да го направи првиот чекор кон нормализација во сегашната ситуација.

Според него, историјата на влошување на односите меѓу Москва и Алијансата започнала кога тогашниот грузиски претседател Михаил Саакашвили „издал злосторничка наредба за напад врз градот Цхинвали“ во 2008 година. Тогаш, потсети Лавров, Русија инсистираше да се свика Совет Русија-НАТО за да се разгледа оваа ситуација, но американскиот државен секретар (во тоа време Кондолиза Рајс) категорично одбила.

– При создавањето на Советот Русија-НАТО во Основачкиот акт е нагласено дека мора да дејствува во секое време, истакна шефот на руската дипломатија.

Тој додаде дека НАТО ја погреба идејата за консултации со Русија.

– Што се однесува до НАТО, веќе кажав како се започна и како членките на НАТО едноставно го „погребаа“ главното правило кое е основа за создавање на Советот Русија-НАТО, односно потребата за итни консултации во кризни ситуации и тоа, генерално, продолжува. Тука не може да се бара логика. Истото се однесува и на оценките кои се слушаат од главните градови на НАТО за нашиот принуден реципрочен чекор. Еден реципрочен чекор за трите чекори на НАТО, констатира Лавров.

Рускиот министер за надворешни работи вчера изјави дека Москва од 1 ноември ќе ја прекине работата на својата постојана мисија во НАТО, како и на главниот воен претставник, како одговор на одземањето на акредитациите за осум соработници на руската мисија во Алијансата. 

реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Свет

Откриена поврзаност помеѓу семејното насилство и ризикот од радикализација

Read more

Австрија во локдаун: Политичарите се журкаат, граѓаните бесни

Read more

Зошто СЗО ги скокна буквите Nu и Xi при именувањето на новиот сој на коронавирусот?

Read more

Новиот сој B.1.1.529 е позаразен од претходните

Read more
 

Вести

Димитар Ковачевски ќе се кандидира за лидер на СДСМ

Читај повеќе

Двајца од повредените во автобуската несреќа во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Читај повеќе

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Читај повеќе

Откриена поврзаност помеѓу семејното насилство и ризикот од радикализација

Читај повеќе

Предадени материјалите за истрагата за автобуската несреќа на бугарските обвинители

Читај повеќе

Русите ги зафати „крипто треска“

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Информации потребни при избор на кредит – дел од Денови на финансиската писменост

Читај повеќе

Центар за стручно образование и обука за зелени иновации ќе се отвори во Скопје до крајот на годината

Читај повеќе

Прва француска стратешка инвестиција во соларен парк во Северна Македонија

Читај повеќе