Лавров: Русија ќе протера 10 американски дипломати

Русија ќе протера 10 американски дипломати од земјата, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

-Руската Федерација денеска ќе објави имиња на осум американски официјални лица вклучени во рускиот список за санкции. Русија, исто така, ќе предложи 10 американски дипломати да ја напуштат Москва, рече шефот на руската дипломатија.

Руската Федерација, исто така, ја почна постапка за прекинување на праксата за вработување руски државјани и државјани од трети земји да работат во американските дипломатски мисии во земјата, додаде тој.

-Руската Федерација реагираше позитивно на идејата за самит со САД и во моментов ги разгледува аспектите од таквата средба, рече министерот Лавров.

Според него, американските обвинувања за наводни плаќања од Руската Федерација до Талибанците за убиства на американски војници се „шпекулации и фобии“.

Тагови
реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Свет

Новинарка во живо од бомбардирање во Газа: О Боже, морам да се тргнам!

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Фатен на камера – моментот на бомбардирање зграда во Газа

Read more

Москва ги замрзна банкарските сметки на Радио Слободна Европа/Радио Слобода

Read more
 

Вести

КОВИД биланс: 112 нови случаи од 4.196 тестирања

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарка во живо од бомбардирање во Газа: О Боже, морам да се тргнам!

Читај повеќе

Почнува вакцинацијата на пациенти со трансплантиран бубрег и кои одат на дијализа

Читај повеќе

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Читај повеќе

Претрес во Гази Баба, приведен дилер на дрога

Читај повеќе

Има повеќе слободни кревети од КОВИД пациенти на инфективните одделенија

Читај повеќе

Филипче: Верувам дека Заев повторно ќе го направи најдобриот тим

Читај повеќе
  • play_arrow

Фатен на камера – моментот на бомбардирање зграда во Газа

Читај повеќе
  • play_arrow

Напад врз медиумски работник да се третира како напад врз службено лице

Читај повеќе