ИХФ СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ШВЕДСКА / ПОЛСКА 2023

Лазаров ги одреди патниците за Чешка

Селекторот на македонската машка ракометна репрезентација го објави списокот на патници за претстојниот прв квалификациски бараж натпревар против Чешка.

Македонија втората и последна битка од дводелниот бараж за пласман на Мундијалот 2023 во Шведска и Полска го започнува утре од Злин каде од 20:15 часот ќе ѝ се спротивстави на домашната Чешка. Ракометарите денеска од 17:40 часот летаат од скопскиот аеродром до градот Острава, од каде потоа со автобус ќе се упатат кон Злин.

На списокот се најде еден дебитант и тоа Петар Атанасијевиќ, а отпаднаа голманот Марко Кизиќ, крилото Драко Кондев и дефанзивецот Марко Стојковиќ, како и повредените Ненад Костески (крило) и Павле Атанасијевиќ (лев бек).

Гoлмани
Никола Митревски - Порто (Португалија)
Мартин Томовски - Вардар

Дефанзивци:
Марко Мишевски - Вардар
Михајло Младеновиќ - Охрид

Бекови:
Мартин Серафимов - Алкалоид
Томислав Јагуриноски - Акирејри (Исланд)
Кире Лазаров - Натнт (Франција)
Филип Талески - Вардар
Филип Кузмановски - Ханофер-Бургдорф (Германија)
Марко Митев - Бутел
Филип Миркуловски - Ветцлар (Германија)
Игор Ѓоргиев - Алкалоид

Крила:
Гоце Ојлески - Еурофарм Пелистер
Петар Атанасијевиќ - Еурофарм Пелистер 2
Гоце Георгиевски - Вардар

Пикери:
Жарко Пешевски - Штутгарт (Германија)
Никола Маркоски - Еурофарм Пелистер
Стојанче Стоилов - Вардар

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Ракомет

Прв пораз на македонските ракометари на Медитеранските игри

Read more

Стоилов: ЕХФ бездушно нè казни

Read more

РК Вардар: Понудивме банкарска гаранција, но ЕХФ не ја прифати и нѐ исклучи од ЛШ

Read more

Вардар исфрлен од ЛШ поради неисполнети финансиски обврски

Read more
 

Спорт

Берлускони со спектакуларен напаѓачки тандем сака да атакува на ЛШ

Читај повеќе
  • filter

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Читај повеќе
  • filter

Каков татко, таков син: Стефан Ѓоковиќ стана хит поради неговата техника

Читај повеќе

Најмладиот син на Диего Симеоне потпиша за Сарагоса

Читај повеќе
  • play_arrow

Влаховиќ по само половина година го смени бројот на дресот

Читај повеќе

ФИФА претстави нова офсајд технологија со ВИ за Мундијалот во Катар

Читај повеќе

НБА: Јокиќ го потпиша најбогатиот договор во историјата

Читај повеќе

Прв пораз на македонските ракометари на Медитеранските игри

Читај повеќе

Галијани открива: Во 1998 го потпишав Чави, но сè пропадна поради мајка му

Читај повеќе