Лажна пица од зелка и компири место тесто

Лажна пица од зелка и компири е неочекувано добра комбинација која ќе ви се допадне на прв залак. Се служи со сос од мајонез и павлака.

Лажните пици можат да бидат толку вкусни, дури и кога основата не е направена од тесто. Пробајте ја лажната пица, за која основата е направена од зелка и компири. Компирите се рендаат и се мешаат со јајцата, па се премачкуваат врз зелката. Оваа лажна пица од компири и зелка се служи со неодолив сос од мајонез и павлака. Во рецептот се користи кинеска зелка, но доколку ја немате, можете да користите обична зелка.

Потребни состојки:

 • 1 главица кинеска зелка
 • 2-3 компири
 • 1 лажичка сол
 • прстофат бибер
 • 2 чешниња лук
 • 1 чаша мешавина од билни зачини
 • 1 жолта пиперка
 • 3 домати
 • 1 стебленце млад кромид
 • 12 лажици паста од доматен сос
 • 100 гр моцарела

За сосот:

 • ½ чаша павлака
 • 2-3 лажици мајонез
 • 1-2 кисели краставички
 • 1 чешне лук
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Преполовете ја зелката по должина, а потоа исецкајте ги двете половинки до тврдите корени. Зелка ставете ја во сад, прелијте ја со врела вода и со шпатула истискајте ја. Оставете да отстои 10-15 минути. Во друг сад ставете изрендан компир, прелијте го со вода, измешајте и процедете. Во трет сад додадете ги јајцата, посолете и побиберете, па изматете. Додадете ги компирите во изматените јајца и добро измешајте. Исцедете ја зелката, па прво распоредете ја на 6 топчиња на плех обложен со хартија за печење, а потоа рамномерно распоредете ја зелката на хартијата. Одозгора додадете ги јајцата и компирот, а потоа и исечканите чешниња лук. Посипете со мешавина од билни зачини, а потоа нежно измешајте со шпатула. Извадете ја внатрешноста на пиперката, исечкајте ја, рамномерно распоредете ја на плехот, па притиснете ја со полесни движења. Печете 25 минути на 180°C.

Доматите исечете ги на прстени, како и младиот кромид. Додадете го сосот од домати, па премачкајте го со кујнска силиконска четка. Намачкајте ја лажната пица со домати и млад кромид, а потоа посипете со рендана моцарела. Печете ја лажната пица на 180°C околу 10-15 минути. Измешајте ги павлаката и мајонезот, па додадете ги ренданите кисели краставички и ситно сечкани чешниња лук. Зачинете го сосот со сол и бибер по вкус. Измешајте ги сите состојки за сосот, па послужете го со лажната пица.

Remote video URL
Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Посна лазања со спанаќ и печурки

Read more

Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Read more

Лажна пица од зелка и компири место тесто

Read more

Рецепт на денот: Бакалар со леблебии и чери домати

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе