Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Леброн Џејмс оваа сезона не влезе во плејофот со ЛА Лејкерс, но останува во контакт со навивачите, па вечерва цел час одговараше на нивните прашања на Twitter.

Опфати и приватни, и професионални теми, а меѓу другото на светот му откри дека омилен играч во моментов му е Лука Дончиќ.

Го прашале кој бил најлошиот момент во неговата кариера и како го пребродил.

„Пораз во финалето од Далас кога играв како гомно. Се ресетирав, се вратив на основите, работев на деловите во мојата игра каде што требаше да бидам подобар, за да не мора одбраната да се потпира само на една работа. Потрошив толку многу часови и часови и часови секој ден во текот на летото и се враќав подобар и подобар“, одговори тој.

URL

Леброн рече дека омилена книга му е „Алхемичарот“, омилени филмови му се „Гладијатор“ и „Кум“, а омилено место за одмор  - Капри во Италија.

Сепак, повеќето прашања се сведоа на кошарката, па дознавме дека омилен момент во дресот на Лејкерс му е победничкиот шут против Денвер во финалето на Западната конференција во 2020 година.

Ако треба да избере соиграч за „два на два“ ​​против Мајкл Џордан и Скоти Пипен, тој би ги избрал Коби Брајант, Кевин Дурант или Кајри Ирвинг, а во идеалното натпреварување во забивање тој, Винс Картер, Зак ЛаВин и Доминик Вилкинс. но не и Џордан.

Тој потврди дека неговиот сон е да игра во истиот НБА тим со син му Брони и откри како завршило кога последен пат играле заедно:

„Последниот пат ја скршив таблата при забивање и не можевме да го завршиме натпреварот“.

реклама

Кошарка

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Read more

Букмејкерите за новата сезона најмногу шанси им даваат на Бостон и на Феникс

Read more

Јончевски: Пласман на ЕУРО по пауза од 10 години би бил успех за оваа репрезентација

Read more

Ултиматум на Дурент: Ќе останам ако ги отпуштите овие двајца

Read more
 

Спорт

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Читај повеќе

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Ивановски не го заврши маратонот, златото на градите на Рингер

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Читај повеќе
  • play_arrow

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Читај повеќе
  • play_arrow

Халеп победничка на турнирот во Торонто

Читај повеќе

Чави: Левандовски ќе почне да дава голови, само е прашање на време

Читај повеќе

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Читај повеќе
  • play_arrow

За неколку седунди 8 болиди се забија во ограда

Читај повеќе