Легендите на Германија и Италија одиграа спектакл

Тоти, Канаваро, Тони, Перуци, Пирло, Гатузо против Клинсман, Фрингс, Циклер, Бертхолд, Вајденфелер. Репрезентациите на Германија и Италија составени од пензионирани играчи направија вистински спектакл синоќа.

На преполниот „Томас Зомер“ стадион во баварскиот град Фирт се одигра невообичаен натпревар помеѓу поранешни легенди.

Италијанците предводени од селекторот Антонио Кабрини, шампион од Мундијалот во 1982, извадија на хартија далеку посилен тим составен од играчи кои сепак не толку одамна се пензионираа. Продефилираа 11 светски шампиони од 2006 и тоа голмaните Перуци и Амелија, дефанзивците Канаваро, Ѕамброта, Гросо и Ѕакардо, потоа Пирло, Гатузо и Перота од средината, како и напаѓачите Тоти и Тони, а играше и дефанзивецот Вјерковод, шампион од 1982. Тука беше и најдобриот голгетер од Мундијалот во 1990, Тото Скилачи.

Германците ги предводеше селекторот Берти Фогтс, шампион со Западна Германија од 1974. Светски шампиони во германскиот состав беа и напаѓачот Јирген Клинсман и дефанзивците Томас Бетхолд и Гидо Бухвалд, сите од 1990.

По само дваесетина минути игра Германците поведоа со 2:0 откако Канаваро и Панучи си постигнаа автоголови, но потоа Тони и Тоти набрзина израмнија. Томази донесе водство од 2:3 кон крајот, а за типична германска завршница се погрижи Волшајд во судиското надполнување.

Германија - Италија 3:3
Стрелци: 10' (аг) Канаваро, 19' (аг) Панучи, 90'+1 Волшајд - 21' Тони, 34' Тоти, 79' Томази
Германија (4-4-2): Роман Вајденфелер; Филип Волшајд, Гидо Бухвалд, Јенс Новотни, Томас Бертхолд; Давид Одонкор, Торстен Фрингс, Марко Ремер, Џералд Асамоа; Александер Циклер, Јирген Клинсман.
Играа уште: Пери Бреутигам, Пјотр Троховски, Маурицио Гаудино, Томас Хелмер, Улф Кирстен, Оливер Невил и Михаел Шулц.
Италија (4-3-3): Анџело Перуци; Џанлука Ѕамбротa, Пјетро Вјерковод, Фабио Канаваро, Фабио Гросо; Џенаро Гатузо, Андреа Пирло, Симоне Перота; Бруно Конти, Франческо Тоти, Лука Тони.
Играа уште: Марко Амелија, Кристијан Ѕакардо, Кристијан Панучи, Морено Торичели, Федерико Балѕарети, Луиџи Ди Бјаџо, Масимо Амброзини, Стефано Фјоре, Дамјано Томази, Џилијано Џаникеда, Анџело Ди Ливио, Фабрицио Раванели и Салваторе Скилачи.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Не треба да се аплицира за домашната платежна картичка, проверете онлајн дали ви следува

Read more

Фудбал

Фудбалски рекордер: Украински клуб има 25 заразени со COVID-19

Read more

И после Ибра, Ибра

Read more

Карагер: Обамејанг е премногу добар за Арсенал

Read more

Холанд може да го пропушти мечот со Херта поради повреда

Read more

Спорт

МЗТ до КФМ: Парите назад или кривична

Читај повеќе

Фудбалски рекордер: Украински клуб има 25 заразени со COVID-19

Читај повеќе

И после Ибра, Ибра

Читај повеќе

Карагер: Обамејанг е премногу добар за Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд може да го пропушти мечот со Херта поради повреда

Читај повеќе
  • play_arrow

Фан на Барса направи видео компилација со „најдоброто“ од Роналдо

Читај повеќе

Барса сокрилa дека има пет играчи со коронавирус

Читај повеќе

ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Читај повеќе

Митревски ќе го чува голот на Порто

Читај повеќе