Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Лос Анџелес Лејкерс потпишаа договори со синовите на двете НБА легенди, Шекил О'Нил и Скоти Пипен, кои очигледно ќе добијат наследници во најсилната светска кошаркарска лига.

Шариф О'Нил ќе игра за поранешниот клуб на неговиот татко во летната НБА лига, а Скоти Пипен Џуниор потпиша двегодишен договор со Лејкерс по овогодишниот НБА драфт.

Синот на О'Нил тренираше со Лејкерс пред драфтот, но не беше избран и играше во НЦАА за УКЛА и ЛСУ во текот на неговата досегашна кариера, во кој имаше проблеми со повреди. Висок е 211 ​​сантиметри, игра на центарската позиција и сега реши да влезе во светот на професионалната кошарка и покрај советите на неговиот татко кој сакаше Шариф да продолжи да игра уште една сезона за ЛСУ.

„Денес влегов и бев воодушевен. Роден сум во овој тим, татко ми и Коби Брајант освоија титули кога се родив, а сега носам опрема на Лејкерс. Останав без зборови“, изјави младиот О'Нил.

Минатата сезона одигра 14 натпревари со просек од 2,9 поени, 2,1 скокови и 9,2 минути.

Шариф изгледа самоуверено.

„Го нема зборот 'притисок' во мојот речник. Притисокот прави дијаманти, но мислам дека татко ми и јас имаме сосема поинаква приказна. Поминав низ работи што тој не ги поминал, тој беше првиот избор на драфтот, а јас морав да поминам многу за да дојдам овде“, додаде младиот О'Нил.

Синот на Пипен потпиша двегодишен договор со Лејкерс и може да игра за НБА тимот, но и за тимот кој се натпреварува во Г лигата. 21-годишниот кошаркар не беше избран на драфтот по настапот за Универзитетот Вандербилт каде имаше просек од 20,3 поени и 4,5 асистенции по натпревар. И покрај добрата статистика, помладиот Скоти не беше избран поради неговата висина, а скаутите се сомневаат во неговата атлетска способност.

реклама

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што значи сиромаштија во богатата Германија?

Read more

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Read more

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Read more

Кошарка

Леброн сѐ уште размислува за понудата од речиси 100 милиони долари за нов договор

Read more

Американката Грајнер во Русија осудена на 9 години затвор, остри реакции од САД

Read more

Почина легендарниот НБА кошаркар Бил Расел

Read more

Харден официјално го продолжи договорот со Филаделфија

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе

Баерн радикално штеди: Без гас и топла вода на Алијанц Арена

Читај повеќе

Чави ентузијаст пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Зверев откри дека има дијабетес и отвори фондација

Читај повеќе

Дали „деветката“ во Челси е проколната?

Читај повеќе

Конте: Мразам лажговци

Читај повеќе

Фудбалер на Малме ја пропушти сопствената свадба поради натпревар

Читај повеќе

Леброн сѐ уште размислува за понудата од речиси 100 милиони долари за нов договор

Читај повеќе