Лекар предупредува на промена на кожата што може да укажува на рак

Дерматологот Скот Валтер ги предупреди луѓето да бидат свесни за необичен симптом кој може да биде знак за сериозна болест.

Објасни дека брзиот раст на бели, тенки влакна на места каде што вообичаено не растат влакна, може да биде симптом на ретка состојба на кожата наречена стекната хипертрихоза (hypertrichosis lanuginosa или HLA).

„Овие влакна изгледаат како влакна што им растат на бебињата по раѓање, како пердуви. Но, кај возрасните, таквите влакна се знак на нарушување", објасни д-р Валтер.

Тој истакнува дека влакната најчесто се појавуваат на ушите, образите и носот и се поврзуваат со рак на белите дробови, дојката, матката, дебелото црево, гастроинтестиналниот систем, уринарниот тракт и јајниците.

„Лудо е што овој симптом може да се појави дури две и пол години пред дијагнозата на ракот. Ретко е и не сакам да ве плашам, но мислам дека е секако интересен начинот на кој кожата ни кажува дека нешто се случува внатре“, додаде докторот.

@denverskindoc Baby hair aka Lanugo as an adult? #whatsonmyskin #lanugo #lanugohair #medicine #acquiredhypertrichosislanuginosa #paraneoplastic #interesting #todayilearned #babyhair ♬ original sound - Dr. Scott Walter | Derm

Според Информативниот центар за генетика и ретки болести, помалку од илјада Американци имаат HLA. Симптомите вклучуваат воспаление на јазикот, отечени испакнатини на јазикот, изменето чувство за вкус, дијареа и губење на тежината.

Во еден пријавен случај, 68-годишна жена пријавила дека имала чувство дека јајникот ѝ гори. Имала и лануго влакна по целото лице. Пред да оди на радиотерапија ѝ бил дијагностициран HLA и ректален карцином.

Лекарите забележале дека влакната може да престанат да растат доколку се лекува основниот рак.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Здравје

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Read more

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Read more
 

Магазин

  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе