Лекарите открија скриен ран знак на замастен црн дроб

Како што сугерира името, заболувањето замастен црн дроб е предизвикано од вишокот маснотии во црниот дроб.

Познато и како neaлкохолна масна болест на црниот дроб, може да има малку или никакви симптоми во најраните фази. Меѓутоа, како што напредува, може да предизвика повеќе оштетување на црниот дроб, што на крајот ќе резултира со одредени знаци, од кои еден е особено забележлив.

Напредната масна болест на црниот дроб може да доведе до цироза, а еден од симптомите е особено забележлив при мокрењето, велат лекарите. Имено, се работи за необична боја на урината. Според Клиниката во Кливленд, редовна кафеава или портокалова урина е еден од симптомите на напредната фаза на замастен црн дроб.

„Ова се случува кога во телото се акумулира премногу билирубин, супстанца која се создава при процесот на разградување на старите црвени крвни зрнца бидејќи црниот дроб не ги разградува како што треба, односно нормално“, објаснуваат експертите.

Вообичаени симптоми на замастен црн дроб во рана фаза вклучуваат губење на апетит, чувство на слабост или замор, гадење, треска и неочекувано губење на тежината.

Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Здравје

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Предупредувачки симптоми дека имате сериозни проблеми со тироидната жлезда

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Најдобрите пијалаци за детоксикација, помагаат и при слабеење

Read more
 

Магазин

Храна што бебињата не треба да ја јадат

Читај повеќе

Кој дел од телото најчесто прв го губи салото?

Читај повеќе

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Читај повеќе

5 најчести грешки кога правите пица дома

Читај повеќе

Дали сте подготвени за најмасовниот планински настан во регионот „Sparkasse Life Прв до врв“?

Читај повеќе

Што после средно?

Читај повеќе

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Читај повеќе

Победникот на Евровизија ја повика Швајцарија да воведе трет пол во официјалните документи

Читај повеќе

Предупредувачки симптоми дека имате сериозни проблеми со тироидната жлезда

Читај повеќе