Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Изминатата зима беше тешка за респираторните вируси, доминирана од пораст на РСВ, грип и COVID-19. Само што ситуацијата се смируваше, се појави помалку познат вирус кој предизвикува многу од истите симптоми - инфекција на долниот дел на белите дробови, кашлица, течење на носот, болки во грлото и треска.

CNN објави дека случаите на човечки метапневмовирус, или ХМПВ, се зголемени оваа пролет, според системите за надзор на респираторниот вирус на американскиот Центар за контрола и превенција на болести. Тој ги наполни болничките единици за интензивна нега со мали деца и постари лица кои се најподложни на овие инфекции.

На својот пик во средината на март, скоро 11% од тестираните примероци биле позитивни на ХМПВ, бројка што е околу 36% повисока од просечниот сезонски пик пред пандемијата од 7% позитивност на тестовите.

Сепак, повеќето луѓе кои го добиле веројатно не ни знаеле дека го имаат. Болните луѓе обично не се тестираат за тоа надвор од болницата или собата за итни случаи. За разлика од ковид и грип, не постои вакцина за ХМПВ или антивирусни лекови за лекување. Наместо тоа, лекарите се грижат за сериозно болните лица со тоа што се грижат за нивните симптоми.

Потценета закана

Истражувањата покажуваат дека ХМПВ предизвикува исто толку проблеми во САД секоја година како грипот и тесно поврзаниот вирус, РСВ. Една студија на примероци од пациенти собрани во текот на 25 години покажа дека е втора најчеста причина за респираторни инфекции кај децата, по РСВ.

Студијата во Њујорк, спроведена во текот на четири зими, покажа дека е исто толку чест како РСВ и грипот кај хоспитализираните постари лица. Како и тие инфекции, ХМПВ може да доведе до интензивна нега и фатални случаи на пневмонија кај постарите лица.

Човечкиот метапневмовирус беше откриен од холандски истражувачи во 2001 година. Тие имале 28 примероци од деца во Холандија со необјаснети респираторни инфекции. Некои деца биле многу болни и имале потреба од механичка вентилација, но не биле позитивни на тестовите за познатите патогени.

Истражувачите ги одгледувале примероците во различни типови на клетки од мајмуни, кокошки и кучиња, а потоа ги погледнале културите под електронски микроскоп. Виделе нешто што се чини дека е структурно поврзано со семејството paramyxoviridae, група вируси за кои е познато дека предизвикуваат респираторни заболувања кај луѓето како што се мали сипаници, заушки и респираторен синцицијален вирус, односно РСВ.

Внимателниот преглед на гените на вирусот открил близок роднина: птичјиот метапневмовирус, кој ги инфицира птиците. Новиот вирус го добил името човечки метапневмовирус. Научниците веруваат дека веројатно во одреден момент скокнал од птици на луѓе и од таму еволуирал.

Кога истражувачите тестирале примероци од крв од 72 пациента кои биле складирани од 1958 година, сите покажале докази за изложеност на мистериозниот вирус, што укажува дека неоткриен циркулирал кај луѓето, барем во претходниот половина век.

Тагови
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Вести

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Read more

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Read more

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Read more

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Read more
 

Гик

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Читај повеќе

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе