Лекција по аквапланинг за возачи: Како да ја одбегнете оваа опасна појава?

Со есента доаѓаат денови на поројни дождови што неретко предизвикуваат „реки“ по улиците и формирање на вирови што ја зголемуваат опасноста од лизгање и аквапланинг или хидропланинг.

Возачи, ова можеби ви се нема случено или ви се случило и сте реагирале правилно, но секогаш е добро да знаете како точно се случува оваа опасна појава, како да ја спречите и што да направите во таква ситуација.

При аквапланинг, гумите се лизгаат, не реагираат на управувањето со волан, на кочење или на забрзување. Може и да дојде до лизгање и извртување на возилото.

Аквапланинг (хидропланинг) е појава која се случува кога водата ке се собере под гумата побрзо отколку што возилото со својата тежина може да ја истисне.Тогаш насобраната вода го подигнува автомобилот и тој плива на танок слој вода кој се формира измеѓу гумата и подлогата.

Како да одбегнете аквапланинг?

Во случај на дожд или вода на патот, следете ја состојбата на патот и прилагодете ја брзината – намалете ја брзината кога се доближувате до голем вир или застоена вода.

Секој месец проверувајте го притисокот во гумите. Ако изнесува помалку од 30% од препорачаното, значително го зголемува ризикот од пролизгување.

Што ако почнете да се лизгате?

Ако сепак дојде до пролизгување, немојте да паничите и никако немојте нагло да притиснете на сопирачките. Намалувајте го притисокот на педалот за гас додека не забавите, двете раце на волан и следете го движењето на возилото.

Многу е важно да не почнете нагло да го вртите воланот, дури и ако возилото почне да се движи кон работ на патот/улицата.

реклама

ДИК објави резултати преку стрим на YouTube

Read more

Апасиев: Ова е досега невиден изборен грабеж

Read more

ДИК: СДСМ освои 36,48% од гласовите, ВМРО-ДПМНЕ 35,47%

Read more

Се запали возилото со изборен материјал од Гостивар на пат кон ДИК

Read more

Авто новости

Mercedes AMG го претстави новиот спортски модел кој развива 730 КС

Read more

BMW го претстави моделот iX3 – првиот електричен SUV

Read more

Започна сериското производство на луксузниот SUV на Aston Martin

Read more

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Read more

Автомобили

 • filter

Mercedes AMG го претстави новиот спортски модел кој развива 730 КС

Читај повеќе
 • filter

BMW го претстави моделот iX3 – првиот електричен SUV

Читај повеќе
 • filter

Започна сериското производство на луксузниот SUV на Aston Martin

Читај повеќе
 • filter

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Читај повеќе
 • filter

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
 • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе