ФОРМУЛА 1 2022

Леклер казнет со 10 позиции на канадското Гран при

Ф1
МИА
/ 18.06.2022 / 08:55

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, ќе мора да ја започне трката за Големата награда на Канада 10 места пониско од позицијата што ја освои во квалификациите поради промена на електронските елементи на погонската единица. Според прописите дозволено е само двапати да се менува овој дел.

Токму ваквата казна беше причината поради која Леклер мораше да се откаже на последната трка за Големата награда на Азербејџан, а Ферари имаше проблеми со ова од почетокот на сезонава и во тој поглед решија да ги заменат овие елементи.

Бидејќи ова е трет пат сезонава да го менуваат истиот дел, а тоа е дозволено двапати, Леклер ќе одлежи казна од 10 позиции на стартот на следната трка.

Со новите делови Леклер извозе слободни тренинзи, а по петтото место на првиот тренинг беше втор во вториот зад Макс Ферстапен од Ред Бул.

Трката за Големата награда на Канада е закажана за в недела од 20 часот по македонско време на патеката во Монтреал.

URL

Верстапен е прв во генералниот пласман со 150 бода, 21 повеќе од Перес и 34 од Леклер.

Ред Бул има 84 бода повеќе од Ферари кај конструкторите и до крајот на сезоната нема да има многу дилеми околу првото место.

Тагови
реклама

Ф1

Росберг: Наскоро ќе има жена во Формула 1

Read more

Во шокантен расплет францускиот Ф1 тим загуби двајца возачи за 24 часа

Read more

Корина Шумахер: Михаел ми недостига секој ден, ни фали на сите

Read more

Сензација на Латифи на дождливиот Хунгароринг

Read more
 

Спорт

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Читај повеќе

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Ивановски не го заврши маратонот, златото на градите на Рингер

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Читај повеќе
  • play_arrow

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Читај повеќе
  • play_arrow

Халеп победничка на турнирот во Торонто

Читај повеќе

Чави: Левандовски ќе почне да дава голови, само е прашање на време

Читај повеќе

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Читај повеќе
  • play_arrow

За неколку седунди 8 болиди се забија во ограда

Читај повеќе