ФОРМУЛА 1 2022

Леклер победи на Големата награда на Австрија

Ф1
МИА
/ 10.07.2022 / 17:04

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, победи на денешната трка од шампионатот во Формула 1 возена за Големата награда на Австрија.

Втор беше Макс Верстапен од Ред Бул, додека третот место го освои возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон.

Серхио Перес од Ред Бул, Николас Латифи од Вилијамс и Карлос Саинс од Ферари не успеаја да ја завршат трката.

Перес се судри со Џорџ Расел на почетокот на трката и се врати на последното место. По неколку круга, тимот реши тој да се повлече, а на 15 круга до крајот поради пожар на моторот трката предвреме ја заврши Карлос Саинс од Ферари.

Бодови освоија и (4-10.место): Расел, Естебан Окон (Алпин), Мик Шумахер (Хас), Ландо Норис (Мекларен), Кевин Магнусен (Хас) Даниел Рикардо (Мекларен) и Фернандо Алонсо (Алпин).

Поредок кај возачите: Верстапен 208 бода, Леклер 170, Перес 151, Саинс 133, Расел 128, Хамилтон 109,…

Лидер кај конструкторите е Ред Бул со 359, Ферари е втор со 303, Мерцедес иа 237.

Тагови
реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Ф1

Потврдено: Логан Сарџент е нов возач на Вилијамс за 2023 година

Read more

Фетел: Ќе ми недостасува Ф1, ми беше задоволство

Read more

Верстапен по победата: Ќе биде тешко да се повтори нешто вакво

Read more

Верстапен стартува прв во последната трка од сезоната 2022 во Ф1

Read more
 

Спорт

Сенегал го победи Еквадор и се пласира во плејофот

Читај повеќе

Мбапе главен кандидат за Златна топка во изборот на Goal

Читај повеќе

Ла Лига поднесе жалба до УЕФА барајќи санкции за Јувентус

Читај повеќе

Зошто сакаме фудбал: Спорт на работничката класа со кој управуваат милијардери

Читај повеќе

Роналдо не ја допрел топката при првиот гол против Уругвај, потврдија од Adidas

Читај повеќе

Денеска расплет во групите А и Б, кој ќе остане без осминафинале?

Читај повеќе

Кој е човекот кој вчера истрча на теренот во Катар со ЛГБТИ знаме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо славеше гол што не го постигна

Читај повеќе

Бразил со гол во финишот ја совлада Швајцарија

Читај повеќе