ИСТОРИСКО ГРАН ПРИ МОНАКО 2022

Леклер во Монако го уништи ферарито на Ники Лауда

Ф1
Ф.З.
/ 16.05.2022 / 10:49

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, учествуваше на настанот во Монако наречен Историски ГП каде имаше несреќа.

Леклер ја имаше честа да вози автомобил Ferrari 312 B3 од 70-тите, кој му припаѓаше на легендарниот возач Ники Лауда.

Во текот на првиот круг Леклер возеше бавно, но подоцна значително забрза, а во третиот круг изгуби контрола над болидот и со задниот дел удри во пречката во свиокот Ла Раскасо. На прв поглед можеше да се види дека го скршил задното крило.

Леклер ја откри причината за несреќата

„Ги загубив сопирачките, ги загубив сопирачките! Кочев, педалот беше силен, а потоа „пропадна“. Имав среќа што се случи на ова место, бидејќи ако беше на друго место, ќе беше лошо. Проблемот е што се исплашив, сосема нормално се приближив до свиокот“, изјави возачот на Ферари.

Remote video URL

Моначанецот подоцна се огласи и на Twitter.

„Кога мислите дека целата лоша среќа во Монако е зад вас, останувате без сопирачки во еден од најпознатите болиди на Ферари“, напиша Леклерк во твитот.

Леклер, кој живее во Монако, имаше несреќа во својот болид и минатата година за време на квалификациите за трката на оваа патека.

URL
реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Ф1

Потврдено: Логан Сарџент е нов возач на Вилијамс за 2023 година

Read more

Фетел: Ќе ми недостасува Ф1, ми беше задоволство

Read more

Верстапен по победата: Ќе биде тешко да се повтори нешто вакво

Read more

Верстапен стартува прв во последната трка од сезоната 2022 во Ф1

Read more
 

Спорт

Сенегал го победи Еквадор и се пласира во плејофот

Читај повеќе

Мбапе главен кандидат за Златна топка во изборот на Goal

Читај повеќе

Ла Лига поднесе жалба до УЕФА барајќи санкции за Јувентус

Читај повеќе

Зошто сакаме фудбал: Спорт на работничката класа со кој управуваат милијардери

Читај повеќе

Роналдо не ја допрел топката при првиот гол против Уругвај, потврдија од Adidas

Читај повеќе

Денеска расплет во групите А и Б, кој ќе остане без осминафинале?

Читај повеќе

Кој е човекот кој вчера истрча на теренот во Катар со ЛГБТИ знаме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо славеше гол што не го постигна

Читај повеќе

Бразил со гол во финишот ја совлада Швајцарија

Читај повеќе