Лекот ибупрофен се тестира како терапија за COVID-19

Научници почнаа клиничко испитување за да видат дали ибупрофенот може да им помогне на болнички пациенти болни од COVID-19.

Тимот од болниците London's Guy и St Thomas, како и од Кралскиот колеџ сметаат дека лекот што се користи како терапија против воспаленија и против болки, може да помогне во ублажување на проблемите при дишењето кај пациенти со COVID-19.

Тие се надеваат дека евтиниот лек ќе помогне да не стигнат пациентите до респираторна поддршка.

Во клиничкото испитување наречено Liberate половина од пациентите ќе примаат ибупрофен, заедно со вообичаената терапија. Ќе се користи специјална формула на ибупрофен наместо вообичаените таблети што може да се купат во аптека.

Истражувањата спроведени на животни покажуваат дека лекот може да помогне при лекување на акутен респираторен синдром, една од компликациите што се јавуваат кај тешко болни со COVID-19.

Во почетокот на пандемијата некои експерти и лекари изразија загриженост дека ибупрофенот може лошо да се одрази кај пациентите со благи симптоми.

Ваквите ставови особено се засилија откако францускиот министер за здравство Оливер Веран изјави дека земањето лекови против воспаленија од типот на ибупрофен може да ја влоши инфекцијата и ги советуваше пациентите да земаат парацетамол.

реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Здравје

Калинка - суперовошје кое го успорува стареењето на кожата

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Знаци кои покажуваат дека не пиете доволно вода

Read more

Имунитетот на COVID-19 е поголем од тоа што го покажуваат тестовите

Read more

Магазин

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Читај повеќе
  • filter

Мисисипи ќе го менува знамето поради поврзаност со ропство

Читај повеќе

Историски ден во Црна Гора: Изгласан закон за истополово партнерство

Читај повеќе

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Читај повеќе
  • play_arrow

Без шеќер, без млеко: Разладете се со овошно сорбе

Читај повеќе

Болка и непријатност за време на секс – кои се најчестите причини?

Читај повеќе

Калинка - суперовошје кое го успорува стареењето на кожата

Читај повеќе
  • play_arrow

Три чекори до послаби и затегнати нозе

Читај повеќе
  • play_arrow

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Читај повеќе