Лекови со кои треба да бидете внимателни на топло време

Температурите растат ширум земјава, па освен заштитата од топлото време, важно е да внимавате доколку земате одредени лекови.

Лековите за состојби како што се висок крвен притисок, болести на бубрезите и нарушувања на менталното здравје може да имаат специфични несакани ефекти.

Тие можат да го отежнат останувањето хидрирано или ефективно да се разладат во топло време. Поради ова, високите температури може да бидат потенцијално опасни, па дури и фатални за некои.

Диуретици

Диуретиците најчесто се препишуваат за лекување на срцева слабост, висок крвен притисок или бубрежна болест. Со оглед на тоа што ја зголемуваат зачестеноста на мокрењето, за време на топлото време можат да нè изложат на ризик од дехидратација или дисбаланс на електролити што му отежнува на телото да ја регулира температурата, пренесува Gloucestershire Live.

На оние кои користат диуретици им се препорачува да пијат доволно вода и да внимаваат на знаците на дехидрација како што се главоболка, вртоглавица, темна урина и чувство на жед.

Лекови за крвен притисок

Инхибиторите на ангиотензин-конвертирачкиот ензим, кои вообичаено се препишуваат на пациенти со висок крвен притисок, може да бидат опасни на топлина, бидејќи луѓето кои ги земаат може да бидат повеќе склони кон несвестица или паѓање. Овие лекови, исто така, го маскираат чувството на жед, што го прави потешко да се препознае дали се јавува дехидратација.

Бета-блокатори

Бета-блокаторите се друг вид на лекови кои можат да го намалат крвниот притисок, но можат да ги користат и пациентите со анксиозност. Тие претставуваат ризик при топло време бидејќи ги зголемуваат шансите да се онесвестите и да го изгубите стапалото и ја намалуваат способноста на телото да се пот, што може да доведе до прегревање поради недоволното ладење.

Антидепресиви

Одредени антидепресиви можат да го зголемат потењето и да ја потиснат жедта, правејќи ги корисниците посклони кон компликации поврзани со дехидратација.

Оние кои земаат лекови за тироидна жлезда за слаба тироидна жлезда, исто така, може да бидат изложени на ризик од дехидрација бидејќи овие лекови може да ја подигнат телесната температура и да го отежнат ефикасното регулирање на температурата на телото.

Лекови за АДХД

Стимулансите, како што се амфетамините и лековите што се користат за лекување на растројство на хиперактивност со дефицит на внимание (АДХД), исто така може да го зголемат ризикот од болести поврзани со топлина.

реклама

Здравје

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Read more

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Read more
 

Магазин

  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе