Лендерот на НАСА „умира од студ“ на Марс, но уште има надеж

Лендерот InSight на американската вселенска агенција НАСА видел и подобри денови – „умира од студ“ на ниските температури на Црвената Планета.

Роботскиот лендер вреден 800 милиони долари слета на локацијата Elysium Planitia во 2018 година и детектираше над 500 земјотреси на Марс за време на неговиот живот. Благодарение на него, започнаа подетални истражувања за јадрото на оваа планета, а тој исто така проследи повеќе од 10.000 песочни бури на Марс.

Сепак, неговата мисија би можело да заврши поради суровото и студено време на Марс. Лендерот InSight моментално е во режим на хибернација бидејќи инженерите на НАСА се обидуваат да го продолжат неговиот животен век.

Локацијата на која се наоѓа лендерот не е изложена на силни налети на ветер во кои „ужива“ роверот Perseverance. Овие ветрови ја отстрануваат прашината од соларните панели на роботите на НАСА, така што без ветрови, прашината се акумулира и создава дебел слој што ја блокира сончевата светлина. Токму тоа се случи со InSight, па практично е невозможно лендерот да апсосрбира светлина за создавање нова енергија.

Во февруари, панелите на InSight собраа само 27 проценти од вкупниот енергетски капацитет. Инженерите намерно „му наредија“ на лендерот да влезе во режим на хибернација, што значи исклучување на разни инструменти секој ден. Сепак, наскоро ќе мора да ги исклучи сите функции кои не се неопходни за опстанок.

Сепак, има надеж затоа што прекинувањето на научните операции заштедува енергија за да може леталото да ги загрева своите системи и да ги преживее „смртоносно студените ноќи“ на Марс за време на кои температурата паѓа на минус 90 степени.

НАСА соопшти дека количината на енергија во наредните месеци ќе зависи од времето. Во моментов, периодот на хибернација е на половина пат, InSight засега е стабилен, но постои ризик од фатална загуба на енергија. Ако му завршат батериите, тоа дефинитивно ќе биде неговиот крај.

НАСА се надева дека ќе може да го оживее, особено ако не е  „заспан“ или „мртов“ подолг временски период.

Инженерите планираат да продолжат со операциите на лендерот кога Марс ќе биде поблизу до Сонцето во јули годинава. Доколку ја преживее страшната зима на Марс, лендерот може да продолжи да ги следи земјотресите и да го проучува времето и во 2022 година.

Дополнителна опасност во оваа ситуација е можноста од ненадејна песочна бура во следните четири до пет месеци, при што би се насобрало уште повеќе прашина на соларните панели. За среќа, овој период не е сезона на бури.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Вести

И Кинезите слетаа на Марс

Read more

Вакцините на база на мРНК ефикасни против индиската мутација на коронавирусот

Read more

Астероид поголем од Кеопсовата пирамида ќе мине крај Земјата

Read more

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Read more
 

Гик

Instagram конечно воведува една долгоочекувана опција

Читај повеќе

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

И Кинезите слетаа на Марс

Читај повеќе

Вакцините на база на мРНК ефикасни против индиската мутација на коронавирусот

Читај повеќе

Samsung подготвува гејмерски смартфон

Читај повеќе

Астероид поголем од Кеопсовата пирамида ќе мине крај Земјата

Читај повеќе

Sony подготвува повеќе од 25 видеоигри за PlayStation 5

Читај повеќе

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе