Lenovo произведе безжичен полнач за лаптоп

Lenovo го најави новиот производ под назив Go Wireless Charging Kit - безжичен полнач за лаптопи.

Полначот е базиран на Power By Contact технологија на компанијата Energy Square, а не на вообичаениот Qi стандард.

Cе состои од метална плоча со дебелина од 3,2 мм која се вклучува во струја и се остава на под, а тука е безжичниот ресивер за полнење кој се спојува со базата на лаптопот и се поврзува преку USB-C порт.

Овој полнач може да полни повеќе од 13 и 14-инчни лаптопи по пат на 65W безжично полнење и со ефикасност од 93 отсто. Исто така, полначот е компатибилен со Windows и macOS уредите.

Сепак, лаптопите кои поддржуваат безжично полнење се многу ретки на пазарот. Dell во 2017 година го претстави 2in1 уредот Latitude 7285 кој поддржува безжично полнење, но повеќе наликуваше на таблет.

Продажбата на полначот Go Wireless Charging Kit започнува во октомври по цена од 139,99 долари.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Хардвер

Најчудните гаџети за кои веројатно не сте ни слушнале

Read more

Поглед во новиот таблет Huawei MatePad 11

Read more

Познато кога ќе пристигне редизајнираниот iPad mini

Read more

Познато кога се очекува новиот Samsung Galaxy Watch 4

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во август 2021

Читај повеќе

Што ново ќе донесат Samsung Galaxy Z Flip 3 и Z Fold 3?

Читај повеќе

Рускиот модул на МВС изгоре во атмосферата, ќе го замени „Наука“

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанското МНР преку игрица ќе го промовира туризмот

Читај повеќе

Антителата по втората доза на Sinovac ослабуваат по шест месеци

Читај повеќе