Леонардо Дикаприо инвестира во одгледување месо во лабораторија

Актерот и еколог Леонардо Дикаприо стана инвеститор и советник на две старт-ап компании за одгледување месо во лабораторија: холандската Mosa Meat и израелската Aleph Farms.

„Еден од најефикасните начини за борба против климатската криза е да го трансформираме нашиот систем за храна. Фармите за месо Mosa и Aleph нудат нови начини за задоволување на глобалната побарувачка за говедско месо, решавајќи некои од најгорливите прашања на тековното индустриско производство на говедско месо“, рече Дикаприо.

Не е познато колку изнесува неговата инвестиција.

Ова не е негова прва еколошка инвестиција

Познат по својата страст кон животната средина, 46-годишниот Дикаприо е вклучен во се поголем број проекти за заштита на животната средина и инвестираше во напорите за заштита и реставрација. Актерот, исто така, има вложено во неколку компании фокусирани на одржливост и храна со години, вклучувајќи ги брендот за лабораториски произведени дијаманти Diamond Foundry, банкарската услуга Aspiration, брендот растително млеко Califia Farms и веганскиот бренд грицки Hippeas. Ова е првпат Дикаприо да го сврти вниманието кон индустријата за одгледување месо во лабораторија.

Што е месо одгледано во лабораторија?

Месо одгледано во лабораторија или култивирано месо се одгледува од клетки отстранети од животното. Откако ќе бидат изолирани, клетките се хранат со медиум за раст, што предизвикува нивно размножување. На крајот, тие се пренесуваат во структура која им овозможува на клетките да формираат мускул, маснотии и сврзно ткиво што се наоѓаат во парче месо.

Во оваа брзорастечка индустрија, има скоро 100 компании за производство на месо, од пилешко до јастози и рибино месо.

Mosa Meat и Aleph Farms се фокусираат на говедско месо. Холандската компанија во 2013 година го создаде првиот бургер од култивирано говедско месо во светот, кој во тоа време чинеше 325.000 долари. Во текот на изминатата година, компанијата постигна пресвртници во намалувањето на трошоците, првенствено со замена на скапиот и контроверзен медиум за раст, фетален говедски серум. Нивниот медиум за раст веќе не е од животинско потекло.

Aleph Farms го привлече вниманието кон бифтекот од говедско месо, и на почетокот на оваа година ги претстави своите култивирани риби направени со помош на 3D технологија за биопечаток. Тие во моментов се во процес на изградба на пилот-фабрика за производство, што се очекува да биде готова во 2022 година.

реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Вести

Археолози во Перу најдоа мумија стара најмалку 800 години

Read more

Црцорењето на птиците станува сѐ потивко: Научниците открија загрижувачки податоци

Read more

Русија воведува кучиња падобранци во армијата

Read more

Научници сакаат да создадат магнетно поле на Марс

Read more
 

Гик

  • play_arrow

10 малку познати, но многу интересни факти за Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Археолози во Перу најдоа мумија стара најмалку 800 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Црцорењето на птиците станува сѐ потивко: Научниците открија загрижувачки податоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Русија воведува кучиња падобранци во армијата

Читај повеќе

Научници сакаат да создадат магнетно поле на Марс

Читај повеќе

Паметните часовници сè попопуларни: Apple со најголема заработка, WearOS доминира

Читај повеќе

Зошто е можно да немате COVID-19, а сте биле опкружени со заразени луѓе?

Читај повеќе

Кој произведувач прв ќе претстави смартфон со камера од 200 MP?

Читај повеќе

Вирусите може да изумрат – дали тоа се случува со коронавирусот во Јапонија и Индија?

Читај повеќе