Лепињи од компир полнети со печурки и кашкавал

Од пире од компир може да се направат убави и вкусни домашни лепињи, а овој рецепт се прави за помалку од половина час.

Нема ништо подобро од тоа кога ќе послужите домашни лепињи за појадок или вечера. Овој пат ви предлагаме нешто малку поинакво и поедноставно, но исто толку вкусно. Станува збор за лепињи направени од пире од компири и наполнети со печурки и кашкавал. Никогаш не сте пробале нешто подобро, а за подготовка ќе ви треба околу половина час.

Потребни состојки:

За тестото:

 • 1 голем компир
 • 80 гр скроб од компир
 • 3 прстофати сол
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица несолен путер од собна температура

За полнењето:

 • 130 гр печурки
 • 20 гр несолен путер
 • 1 чешне лук
 • 1 мал кромид
 • 3 лажици пармезан
 • 100 мл млеко
 • 1 лажица брашно
 • кашкавал
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Во тава растопете го путерот, па пропржете го ситно исечканиот кромид, а кон крајот додадете толчен лук. Потоа додадете ги исечканите печурки и кога малку ќе се испржат прелијте со пармезан и млеко. Промешајте, па додадете брашно и кога смесата малку ќе згусне, посолете и побиберете. Промешајте уште еднаш и тргнете го од шпоретот.

Сварете и испасирајте ги компирите. Потоа додадете сол, шеќер, путер и скроб и сè добро измешајте. Земете малку смеса од компири, разредете ја во раце, па прелијте со фил од печурки и сечкан или рендан кашкавал (може да користите и сирење доколку така ви е повкусно). Обликувајте топка и притиснете малку со раце за да стане како плескавица. Пржате од двете страни во тава на малку загреано масло.

Remote video URL
Тагови
реклама

Приведени шест лица во угостителски објект во Жеровјане, пронајдено оружје

Read more
Унгарска копија на Вардар: Веспрем ги договори Шишкарев и Македа

Унгарска копија на Вардар: Веспрем ги договори Шишкарев и Македа

Read more

Шпионски софтвер може да го зарази вашиот телефон без ниту еден клик

Read more
Индиец си ги исече ноктите првпат по 66 години

Индиец си ги исече ноктите првпат по 66 години

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more
 

Магазин

 • play_arrow
 • filter

Рајска плажа во Италија што може да ја посетат само 60 луѓе дневно

Читај повеќе

Дали ќелавоста е наследна?

Читај повеќе

ШП-АРТ-УМЕТНОСТ на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања 2024“

Читај повеќе

Кого ќе го стигне кармата со доаѓањето на ретрограден Сатурн?

Читај повеќе

Што се случува во вашето тело кога пиете кафе со млеко и шеќер?

Читај повеќе

Дали утринскиот секс е подобар од ноќниот?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои ќе се сретнат со љубовта на нивниот живот во јули

Читај повеќе

Зошто луѓето кои често патуваат се поуспешни од другите?

Читај повеќе

Карактеристики што децата ги наследуваат исклучиво од таткото

Читај повеќе