L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Не е тајна дека Новак Ѓоковиќ не е најомилениот тенисер на љубителите на „белиот спорт“.

Навивачите го исвиркуваат, новинарите го напаѓаат, а да не спомнуваме како реагираа светските медиуми на корона скандалот во Задар. И самиот Ноле повеќе пати призна дека таквиот непријателски тон не му се допаѓа, но дека навикнал на тоа низ годините и научил да се храни од негативната енергија насочена кон него.

Денеска француски L'Equipe отиде чекор подалеку и објави текст со наслов „Нема љубов за Ѓоковиќ“, во кој новинарката Кристел Бонет жестоко го напаѓа српскиот тенисер, дури и на личен план.

„Зошто сакаме некого? Или да ја скратиме приказната, зошто сакаме еден спортист повеќе од друг? Се изнервиравте кога слушнавте дека Новак Ѓоковиќ го освои Австралија Опен. Типот го освои девет пати, има 18 Грен слема, скоро колку Рафа Надал и е прв 310 недели, исто како Роџер Федерер.

Ти немаш освоено Грен слем и најверојатно ја немаш поминато ни Candy Crush. Ноле можеше да игра против панголин кој не знае да кива во лакт и ти пак немаше да се двоумиш дали да не навиваш за него. Има повеќе хипотези за ова, можеби станува збор за неговиот арогантен став, но ако сте биле обожавател на Иван Лендл, тогаш веројатно тоа не е причината. Можеби е бидејќи стигна по тандемот Федерер-Надал, што не остави многу љубов за него. Или можеби тоа е поради неговата преголема желба да биде сакан, како што рече секогаш љубезниот Ник Киргиос: ‘Толку многу сака да биде сакан, што не можам да го поднесам“, напиша Бонет, отворено сомневајќи се дека Ѓоковиќ симулирал повреда за време на Австралија Опен.

„Вистината е дека ништо не му помага. Без разлика дали го скрши ракетот или е внимателен со собирачите на топки, во најлош случај тоа ве нервира, во најлош случај ве нервира, а во најдобар не ве интересира. Во Австралија, тој тврдеше дека играл со искинат абдоминален мускул од 2,5 сантиметри. Дури и суперхерои би страдале во таква состојба. Запомнете, тој го освои Австралија Опен со серви од 200 км/ч наводно со Маријанска бразда во стомакот. Тој те нервира. Не затоа што направил повеќе од тебе, туку бидејќи едноставно те нервира“, заклучува Бонет.

Оригиналниот текст на Бонет може да го прочитате ТУКА.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Тенис

Медеведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Read more

Ѓоковиќ ќе ја брани титулата во Мадрид

Read more

Ролан Гарос пред одложување: Ситуацијата не е добра

Read more

Циципас трет по Рубљов и Медведев со 15 победи оваа сезона

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Милан тргнува по голгетерот Влаховиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медеведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе
  • play_arrow

И ВАР греши: Поништен гол оти проверија погрешен играч

Читај повеќе
  • play_arrow

Вовед во местење фудбалски натпревари

Читај повеќе

Барселона лидер на листата 20 највредни клубови во светот

Читај повеќе