Лесно активирајте го God Mode во Windows 10 и Windows 11

Многумина веќе се запознаени со God Mode функцијата Windows, а за оние кои не знаат - еве како да ја активираат.

Windows God Mode поставува икона на работната површина на компјутерот на корисникот, давајќи брз пристап во два чекора до сите поставки, со повеќе од 200 достапни менија.

Windows God Mode првпат се појави во Windows Vista во 2007 година. Оттогаш остана непроменет и може да се активира и во Windows 10 и во Windows 11. Менито God Mode лесно се креира, но може да биде тешко да се запомни бидејќи бара внесување на долга група знаци.

За да го активирате Windows God Mode, следете ги овие два чекора:

* Десен клик на работната површина и изберете Create Folder

* Преименувајте го името на фолдерот во GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Откако ќе го преименувате фолдерот, неговата икона ќе се претвори во мал control panel. И тоа е тоа - го активиравте God Mode.

God Mode може да биде корисен ако не сакате да го користите Windows Control Panel, односно менито Settings, кое постојано се менува. God Mode е всушност прекар за Windows Master Control Panel shortcut, кој Windows God Mode го доби од блогерите во 2010 година.

Друга предност на Master Control Panela е тоа што ви овозможува лесно да креирате кратенки за која било поставка.

Списокот на достапни опции е долг, но нема сомнеж дека God Mode ќе им овозможи на сите да најдат нешто ново и корисно, што ќе го направат достапно со само еден клик.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Софтвер

Рекламна измама  - откриени лажни апликации во продавниците на Google и Apple

Read more

Apple ги тргна сите апликации од руската VK

Read more

Навидум безопасни апликации кои го кријат тројанецот „претплатник“

Read more

Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Читај повеќе

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Читај повеќе

Научниците развиваат пластика која се распаѓа во морска вода

Читај повеќе
  • play_arrow

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Читај повеќе

Кои се најбрзите Android телефони во моментов?

Читај повеќе

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Читај повеќе

Климатските промени се добра вест, но ако сте термит

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најимпресивни проекти на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Единбург - град преполн историја и инспирација за Хари Потер

Читај повеќе